İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Putzmeister Türkiye, yeni tesis yatırımıyla hizmet kalitesini artırıyor

Putzmeister Türkiye, Ankara Bölge Satış ve Servis Merkezi’ni hizmete açtı. Yeni tesisin Putzmeister beton pompaları ile Sany marka iş makinelerine hizmet vereceğini belirten Putzmeister Türkiye CEO’su Ali Bilgiç, “Putzmeister markalarımızı kullanan müşterilerimize daha iyi bir hizmet vermek ve Sany ürünlerimizi pazarda yaygınlaştırmak için bu merkezimizi bir fırsat olarak görüyoruz” dedi.

Ali BİLGİÇ – Putzmeister Türkiye CEO’su

Kurulduğu günden bu yana Putzmeister ve Sany markaları için müşteri memnuniyetini sağlayacak yatırımlarına hızla devam eden Putzmeister Türkiye, İstanbul Anadolu ve Avrupa yakası ile İzmir’de bulunan satış merkezlerinin ardından şimdi de Ankara Bölge Satış ve Servis Merkezi’ni hizmete açtı. Makina Market olarak Putzmeister Türkiye CEO’su Ali Bilgiç ile açılışta bir araya gelerek, firmanın Türkiye iş makineleri pazarındaki faaliyetleri ve Ankara tesisinin açılışı hakkında konuştuk.

Putzmeister ve Sany olarak Ankara Bölge Satış ve Servis Merkezi’nizi hizmete açtınız. Bu tesis açılışıyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Putzmeister Türkiye olarak Tekirdağ Çerkezköy’de yer alan fabrikamıza ek olarak İstanbul’un Anadolu, Avrupa yakalarında ve İzmir’de satış servis merkezlerimiz mevcut. Buna ek olarak Putzmeister Beton pompalarımız için 12 ve Sany iş makineleri için 15 adet Türkiye’yi kapsayacak şekilde organize ettiğimiz yetkili servis noktamız mevcut. Ankara bölgesinde yer alan müşterilerimiz de uzunca bir süredir bir merkez servis ile bu bölgede hizmet vermemiz konusunda bizden talepte bulunuyordu. Müşterilerimizin bu taleplerini karşılamak amacı ile 1280m2 kapalı ve 600m2 açık alana sahip bu tesisimizi faaliyete geçirdik.

Ankara Bölge Satış & Servis Merkezi’nin bölgedeki faaliyetlerinize sağlayacağı avantajlardan bahseder misiniz?

Bu tesisimizde Putzmeister beton pompalarımız ile SANY marka iş makinelerimize de hizmet veriyor olacağız. Ankara bölgesi son yıllarda coğrafik konumunun da avantajı ile iş ve inşaat makineleri için bir merkez konumuna gelmiştir. Putzmeister olarak bizler de bu doğrultuda bölge müşterilerimize hızlı ve profesyonel çözümler ile kaliteli bir deneyim sunmayı amaçlıyoruz.

Bu merkezin, iş makinesi pazar hacminizde nasıl bir etkisi olacak?

Bir önceki sorunuza verdiğim cevapta Ankara’nın iş makineleri pazarı için merkezi bir konuma ulaştığına değinmiştim. Halihazırda Putzmeister beton pompaları olarak hizmet verdiğimiz ve son dönemde Sany olarak da hizmet vermeye başladığımız pek çok ulusal ve uluslararası müteahhit firmamızın merkezi Ankara bölgemizde. Paletli ekskavatör pazarı olarak düşündüğünüzde kamu alımlarının da etkisi ile Türkiye’de satılan tüm adetlerin %20-25 gibi bir oranı bu bölgede satılıyor. Çevre illeri de düşündüğünüzde Türkiye’nin iş makineleri açısından en büyük pazarından bahsettiğimizi görebiliyoruz. Putzmeister markalarımızı kullanan müşterilerimize daha iyi bir hizmet vermek ve Sany ürünlerimizi pazarda yaygınlaştırmak için bu merkezimizi bir fırsat olarak görüyoruz.

Putzmeister ve Sany’nin Türkiye’deki yapılanması ve stratejisi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Putzmeister markası 1958 yılında Almanya’da Karl Schlecht tarafından kurulmuş ve hızlı bir şekilde büyüyerek sabit ve mobil pompalar alanında Dünya lideri konuma ulaşmıştır. 2006 yılında da Tekirdağ Çerkezköy’de bulunan fabrikasını kurarak, Türkiye’yi dünyada bulunan üretim üslerinden biri olarak belirlemiş, Türkiye ve dünya pazarına üretim için stratejik bir konuma taşımıştır. 2008-2009’lu yıllardaki global ekonomik kriz inşaat sektörünü derinden etkilemiştir. Çin dışında dünya ve Türkiye beton pompaları sektörünün %50 gibi bir pay ile pazar lideri olan Putzmeister markasının tüm hisselerini Çin Pazarı lideri SANY Group tarafından satın alınmıştır. Putzmeister markası bu yatırımdan büyük bir grubun bir üyesi olarak daha da fazla yatırım alır hale gelmiştir.

Türkiye’de kaç bölgede satış ve servis merkeziniz bulunuyor? Önümüzdeki günlerde bu merkezlerin sayıları artacak mı?

Ankara merkezimizin de açılışı ile Türkiye’de şuan 1 Fabrika 4 Satış Servis merkezi, 12 Putzmeister ve 15 Sany Yetkili servis noktası ile hizmet vermekteyiz. Yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimizin taleplerine cevap verebilme adına fabrikamızın kapasitesini her yıl arttırıyoruz, fabrikamıza olan yatırımlarımız artarak devam ediyor. Hadımköy’de yer alan satış ve servis merkezimizi yenilemeyi ve hizmet kapasitemizi arttırmayı planlıyoruz. Orta vadede ise Sany iş makinelerini Türkiye ve yakın pazarlara sunacak şekilde ülkemizde üretmeyi hedefliyoruz.

Şu anda iş makinesi pazarında hangi ürün gruplarınızla yer alıyorsunuz? Önümüzdeki günlerde pazara yeni bir ürün sunacak mısınız?

Putzmeister kamyona monte beton pompaları ile %50 gibi bir pazar payı ile lider konumdayız. Markamızın sabit pompalarını da yine Tekirdağ fabrikamızda üretiyor ve müşterilerimiz ile buluşturuyoruz. Buna ek olarak Putzmeister markası ile endüstriyel uygulamalar sunuyoruz, tünel ve sıva şap makinelerini müşterilerimiz ile buluşturuyoruz. Putzmeister markamızdan gelen tecrübemiz ile doğru yatırım, servis ağı planlaması ve uzman kadrolarımız ile ekskavatör satışlarımızda ilk yılımız olan 2021’de 250’ye yakın adet satarak pazardan önemli bir pay aldık. Bu yıl da toprak silindiri ve greyder ürünlerimizi müşterilerimiz ile buluşturmaya başladık. Yakın zamanda Sany grubunun maden ekipmanlarını da müşterilerimize sunmayı planlıyoruz. Çin’in en büyük iş makineleri grubu olarak Sany ürün çeşitliliği olarak çok zengin ve bu grubun bir üyesi olarak zaman içerisinde tüm ürünleri tek bir çatı altında Türkiye’de müşterilerimiz ile buluşturmak ana hedefimiz.

Ürünlerin yanı sıra müşterilerinize sunduğunuz satış sonrası ve servis hizmetlerinden bahseder misiniz?

Putzmeister olarak 16 noktada, Sany olarak 19 noktada Türkiye’yi kapsayan servis noktalarımız ile müşterilerimize tüm Türkiye’de hizmet veriyoruz. Yaygın yedek parça bulunurluğu ve uzman servis kadrolarımız ile daima müşterilerimizin memnuniyetini hedefliyoruz.

Müşterileriniz sizce neden Putzmeister ve Sany markasının ürünlerini tercih etmeli? Putzmeister ve Sany ile çalışmanın avantajları neler?

Distribütör ya da yatırım yapmayı planlayan firmalardan ana farkımız Sany Grubu ve Putzmeister olarak 2006 yılından beri Türkiye’de yatırımcı olarak bulunuyoruz. Putzmeister olarak Türkiye’de on yıllara dayanan bir geçmişimiz, müşterilerimizin bize güveni ve alanında en iyi hizmeti veren bir yapımız mevcut. Bunun sonucu olarak da pazarda gerçekleşen satışların %50’si markamız tarafından gerçekleşmektedir. Sany markamız da kendisini dünya da kanıtlamış. Yılda 100.000 adedi geçen ekskavatör üretimi ile bu alanda dünyada 1’inciliğe yükselmiş ve lider iş makinesi üreticileri arasındaki yerini edinmiştir. Ürünümüz Türkiye pazarında satışa sunulmaya başladığı 2021 yılı ile de de pazarda iyi bir konuma ulaşmıştır.

Putzmeister ve Sany, Türkiye pazarında nasıl bir konumda yer alıyor? Pazar payını artırmak için neler yapıyorsunuz?

Putzmeister olarak kaliteli bir marka olmanın tüm gereksinimlerini karşılıyoruz. %50’yi aşan pazar payımız müşterilerimizin bize olan inancını ve memnuniyetini gösteriyor. Sany markası global alanda karşılanabilir bir fiyata üst düzey kullanıcı deneyimi sunmayı amaçlayan bir marka. Putzmeister markamızdan aldığımız güç ve yıllara dayanan deneyimimizi Türkiye pazarında Sany markamız için de uyguluyoruz ve kısa zamanda iddialı bir pazar payı ve satış adetlerini yakaladık. Her iki markamız için de müşterilerimizin memnuniyeti sağlayacak yatırımlarımıza hızla devam ediyoruz. Müşteri memnuniyetini ve satış ve satış sonrası süreçlerde deneyimi geliştirdiğiniz zaman Pazar payı zaman içerisinde geliyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Putzmeister Türkiye olarak kurulduğumuz yıldan bugüne daima merkeze müşterilerimizi koyarak yatırımlarımızı ve kararlarımızı verdik, bundan sonra da bu şekilde devam edeceğiz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

JCB, SİF İş Makinaları güvencesiyle Diyarbakır’da gücüne güç katıyor

SONRAKİ HABER

Antalya bölgesinin “Enka” hizmetlerine erişimi kolaylaştı

BENZER HABERLER
Devamını Oku

İnşaatın yapıtaşı: “Beton”

Kahramanmaraş merkezli yaşanılan depremle birlikte bina ve zemin konuları, önemli gündem başlıklarında yerini aldı. Makina Market olarak, Türkiye…
Total
0
Share