İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

SERRA MERMER ‘HITACHI’ İLE GÜÇLENDİ

ÇİN’E BLOK MERMER İHRAÇ EDEN SERRA MERMER, KARAMAN’DAKİ OCAĞINDA GÜÇLÜ İŞ MAKİNELERİNE İHTİYAÇ DUYUYOR. BU DOĞRUTLUDA HITACHI ZX370-5B İLE TANIŞAN FİRMA, DEV MERMER BLOKLARINI ARTIK HITACHI’NIN LASTİKLİ YÜKLEYİCİSİYLE KOLAYLIKLA TAŞIYOR.

Erdem ERİM – Serra Mermer Maden Mühendisi

2005 yılından bu yana mermer sektöründe faaliyet gösteren Serra Mermer, pazardaki gelişmeleri yakından takip ederek, Karaman’daki ocağında gerçekleştirdiği başarılı üretim çalışmaları ile müşterilerinin mermer talebini en iyi şekilde karşılıyor. Karaman’da bulunan ocaklarını 2019 yılında devreye aldıklarını belirten Serra Mermer Maden Mühendisi Erdem Erim, aylık 3 bin ton civarı mermer üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi. Erim, “Karaman bölgesinde çoğunlukla gri mermer çıkarılıyor. Bizim ürettiğimiz mermerinde beje yakın bir rengi var. Bölgenin kış koşulları çetin olduğu için kış aylarında üretime yaklaşık 2,5-3 ay ara vermek zorunda kalıyoruz. Madenlerimizde su ile çalışan makineleri kullandığımız için suyun donmadığı zamanlarda çalışmalarımıza tekrar hızlı bir şekilde başlıyoruz. Geçen sene pandemi nedeniyle yıllık üretimde 10 bin ton azalma meydana geldi. Bundan dolayı önümüzdeki süreci görmek için işlerimizi ağırdan alıyorduk. Artık önümüzü görmeye başladığımız için faaliyetlerimizi hızlandırmak için makine parkımızı büyütmeye karar verdik. Şimdi üretim kapasitemizi artırarak aylık 3 bin ton civarı mermer üretmek istiyoruz” dedi.

ZOR ÇALIŞMA ŞARTLARI

Mermer ocaklarında çalışma şartlarının zor olduğuna dikkat çeken Erdem Erim, “Yaklaşık sekiz yıldır mermer ocaklarında çalışmaktayım. Bu işi severek yapmaya gayret eden maden mühendislerinden biriyim. Çünkü bu iş sevmeden yapmak mümkün değil. Zor şartlar altında çalışıyoruz. Yazın sıcakta, kışında soğuk hava koşulları altında çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu zorluklarla birlikte mesleği daha iyi yerlere getirmek için elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇİN VE HİNDİSTAN’A İHRACAT

Çıkardıkları mermerin yüzde 95’ini Çin’e ihraç ettiklerine değinen Maden Mühendisi Erim, ihracatlarının pandemiden etkilendiğini söyledi ve konuyla ilgili şunları ekledi: “Pandemi tüm dünyada olduğu gibi bizim çalışmalarımızı da olumsuz etkiledi. Biz blok mermer ihraç ediyoruz. Özellikle çıkan blokların yüzde 95’ini Çin’e gönderiyoruz. Geçen sene Çin’de yaşanan 2 aylık duraklama, sırf bizim değil Çin’deki çalışan işletmelerinde endişeli bir şekilde beklemelerine neden oldu. İhracatımızı kesintisiz sürdürmek istiyorsak, önceden üretim hazırlıklarımızı tamamlamamız gerekiyor. Hazırlık aşamalarında da çok fazla gaza basmadan ve vites yükseltmeden yavaş yavaş hazırlığımızı yaparak, üretimlerimize devam ettik. Şu ana kadar iç piyasaya ile hiç çalışmadık. Çıkan taşların yüzde 95’i Çin’e kalan yüzde 5’ide Hindistan’a ihraç ediyoruz.”

MAKİNE SEÇİMİNDE EN ÖNEMLİ KRİTERİMİZ GÜÇ

Ocaklarda mermerin çıkarılması ve taşınması için güçlü iş makinelerine ihtiyaç duyuluyor. Serra Mermer’de bu ihtiyacını Enka Pazarlama’nın Türkiye pazarına sunduğu iş makineleriyle gideriyor. Mermer bloklarının taşınmasında çok güçlü yükleyicilerin kullanılması gerektiğine dikkat çeken Erdem Erim, “Makine seçimimizde ilk kriterimiz güç oluyor. Sonrasında yakıt tüketimi ve servis ağı geliyor. Maden ocağını arı kovanına benzetirsek bizim burada çalışan iş makinelerimizi de arılara benzetebiliriz. Arılarımız, ne kadar güçlü olursa balı o kadar güzel yapabiliriz” dedi.

HITACHI ZX370-5B YATIRIMI

Makine parklarında Enka Pazarlama’dan tedarik ettikleri 1 adet ekskavatör ve 2 adet lastikli yükleyici olmak üzere toplam 3 adet iş makinesi ile Karaman’daki mermer ocağında üretimlerini sürdürdüklerini kaydeden Erim, “Hitachi ZX350LCH-5A, Kawasaki 95Z7 ve parkımıza son eklenen Hitachi ZX370-5B ile faaliyetlerimize ara vermeden devam ediyoruz. Ocakta kullanılan lastikli yükleyicilerin güçlü ve dayanıklı olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü lastikli yükleyiciler, ocakta bizim elimiz ayağımız. Bir ekskavatör arıza yaptığında veya durduğunda onu bir şekilde idare edebiliyoruz ama yükleyici durduğunda bütün işleyiş durabiliyor. O yüzden makinenin güçlü ve sağlam olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“BÜYÜK TAŞLAR İLE ÇALIŞAN FİRMALARA HITACHI’Yİ ÖNERİYORUM”

Mermer bloklarının taşınmasında çok güçlü yükleyicilerin kullanılması gerektiğini aktaran Erim, “Çalışmalarımız sırasında maliyeti ne kadar aşağıya çekebileceğimizle ilgili araştırmalar yapıyoruz. Ocağımızda kullandığımız Hitachi ZX370-5B çok güçlü bir makine. Daha önce farklı makineler ile de çalıştım. Makine taşı kaldırdığı zaman kolay bir şekilde hareket ettiğini gördüğümde içim rahat ediyor. Şu anda kullandığımız Hitachi ZX370-5B’den güç anlamında çok memnunuz. Yüksek tonajlı blok mermerleri kolay bir şekilde kaldırmak için tüm firmalara Hitachi’yi öneriyorum. Makine, bu ağırlıktaki taşlar ile kolaylıkla başa çıkabiliyor. Bu nedenle Hitachi, iş makinelerinde değişmeyen tercihimiz oluyor. Ayrıca servis ve satış sonrası hizmetler noktasında da Enka Pazarlama’dan üst düzey hizmet alıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

HAYRETTİN ÜNAL MERMER’İN SAHADAKİ GÜCÜ: HMK 500 LC HD

SONRAKİ HABER

AS GLOBAL POWER İLE AS’LA ENERJİSİZ KALMAYIN

BENZER HABERLER
Total
0
Share