İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Teknolojik Devrim: Yeni Nesil Cat mini ekskavatör

İş makineleri sektörünün küresel arenadaki lideri Caterpillar’ın ürün hattında gerçekleştirdiği teknolojik devrim, Yeni Nesil Cat mini ekskavatörler ile devam ediyor. Sektörde ses getirecek yeniliklerle birlikte kullanıcılara performans, operatör konforu, servis kolaylığı ve işletme maliyetleri anlamında önemli avantajlar sunuyor.

 

Yeni Nesil ekimde pazarda

Yeni seride 301.5, 301.6, 301.7, 301.8 ve 302 olmak üzere 1 ila 3 ton çalışma aralığında 5 model bulunuyor. Modelleme stratejisinde değişiklikler yapılan mini ekskavatörlerin, model isimlerinde seriyi tanımlamaya yönelik herhangi bir ek uzantı (D, E, vb.) bulunmazken, sadece özel tasarımı ile kısa kuyruklu modeller, “CR” uzantısına sahip. Borusan Cat, öncelikli olarak Türkiye’nin çalışma koşullarına uygun olduğu belirtilen 301.7 ve 302 modellerini ekim ayından itibaren pazara sunacak. 1,1 litre hacminde Cat dizel motor, pistonlu tip hidrolik pompa ve sadece ihtiyaç anında güç sağlayan yüke duyarlı hidrolik sistem bulunuyor. Bununla birlikte makinelerde ortak parçaların kullanılması, komponent ve motor uyumu sağlanmasıyla birlikte yakıt tasarrufu elde ediliyor. Yeni seriyle birlikte kullanıcılara %20’ye varan oranda daha yüksek performans ve %15 daha düşük toplam sahip olma maliyeti sağlanacak.

 

 

Sektörde ses getirecek 4 yeni özellik

Yeni Nesil Cat mini ekskavatörler, operatör konforu ve verimliliği anlamında joystick kumandalı yürüyüş, hız sabitleme, standart LCD ekran ve klimalı kabin olmak üzere 4 yeni özelliğiyle sektörde ses getirecek. Joystick kumandalı yürüyüş ile Yeni Nesil Cat mini ekskavatörlerde operatör sol joystick üzerinde bulunan bir düğmeye basarak, yürüyüş hareketlerini sadece joystickleri kullanılarak rahatlıkla ve daha verimli şekilde kontrol edebiliyor. Hız sabitleme işlevi ile otomobillerdeki hız sabitleme özelliği yeni Nesil Cat mini ekskavatörlere taşındı. Bu sayede operatör joystick üzerindeki bir düğmeye basarak, levyeleri veya joysticki kullanmadan, mevcut hızıyla otomatik olarak yürüyüşüne devam edebiliyor. Yeni nesilde standart olarak sunulan LCD ekran üzerinden hidrolik debi, ataşman ve klima ayarlamaları yapılabiliyor. İsteğe bağlı olarak sunulan bluetooth özelliği sayesinde cep telefonuna bağlanılarak telefon görüşmeleri yapılabiliyor, müzik listesi ve radyo dinlenebiliyor. Klimalı kabin özelliği ile ise kabinli modeller isteğe bağlı olarak klima sunuluyor. Böylece izole edilmiş ve basınçlı kabin içerisinde operatöre temiz ve ferah bir çalışma ortamı sağlanıyor.

 

Öncelik güvenlik

Kompakt makinelerde servis ve bakım işleri zahmetli olurken, Yeni Nesil Cat Cat mini ekskavatörlerin tek parça olarak yana doğru açılabilen kabini (tilt cab), bu anlamda önemli bir avantaj sağlıyor. Bakım gerektirmeyen aküler ve uzun bakım aralıkları da bu makinelerin verimli çalışma süresini artıran özellikler arasında sayılıyor. Kompakt yapısı sayesinde dar alanlarda kullanımı ve nakliyesi son derece kolay olan bu makinelerde, genişletilebilen yürüyüş takımı özelliği de isteğe bağlı olarak sunulabiliyor. Tüm modellerinin tasarımında güvenliğe öncelik veren Caterpillar’ın bu hassasiyeti, yeni Nesil Cat mini ekskavatörlerde de devam ediyor. 301.7 gibi açık kabinli (canopy) modellerde koruyucu barlar, 302 gibi kapalı kabin modellerde ise sahip olunan ROPS/FOPS standartları operatöre azami güvenlik sağlıyor. Koltukta bulunan sensör sayesinde, üzerinde operatör olmadan makinenin hareket etmesi engelleniyor.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

John Deere motorlu greyderler, Wirtgen Ankara ile Türkiye pazarında

SONRAKİ HABER

Yol projelerinin zorlukları “Hitachi” ile aşılıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share