İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

TÜRK MÜTEAHHİTLER, REKOR KIRDI

2021 EKİM AYI İTİBARİYLE YURTDIŞINDA ALDIKLARI 196 YENİ PROJEYLE 20,3 MİLYAR DOLARLIK İŞ ÜSTLENEN TÜRK MÜTEAHHİTLER, 103 MİLYON DOLARIN ÜSTÜNDE ORTALAMA PROJE BEDELİ İLE REKOR KIRDI. BU KAPSAMDA YURTDIŞINDAKİ TÜRK İŞ GÜCÜ İSTİHDAMININ ARTIRILMASI KONUSUNDA ÇALIŞMALARA DEVAM ETTİKLERİNE DİKKAT ÇEKEN TMB BAŞKANI MEHMET ERDAL EREN, KÜRESEL PAZARDAKİ SORUNLAR VE PANDEMİ ETKİSİNDE GEÇEN 2 YILIN ARDINDAN 20 MİLYAR DOLARLIK PROJE HEDEFİNİ GERÇEKLEŞTİREREK YIL İÇİNDEKİ BEKLENTİLERİMİZİ KARŞILADIK DEDİ.

TBM Başkanı Mehmet Erdal Eren

Yurt dışında aldıkları işleri yüksek standartlarda ve belirlenen süreler içinde bitirerek tüm dünyada öne çıkan Türk müteahhitler, başarılarına yenilerini ekliyor. 1972 yılında ilk yurtdışı faaliyetine Libya’da başladıklarını belirten TBM Başkanı Mehmet Erdal Eren, “Yıllık 20 milyar dolarlık yeni proje hedefini 2021’in ilk 10 ayında yakalayan Türk müteahhitleri, üstlendikleri 196 yeni projeyle 20,3 milyar dolarlık iş hacmi gerçekleştirdi. Bu projelerde 103 milyon doları aşan ortalama proje bedeli de tüm zamanların en yüksek rakamı olarak kayıtlara geçti. Ortalama proje bedeli en son 2015 yılında 83 milyon dolara kadar yükselerek geçen süreçte yarıya kadar düştü. Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, Türk müteahhitleri, böylece 1972’den 2021 Ekim ayı sonuna kadar toplam 130 ülkede 442,2 milyar dolar değerinde 10 bin 890 projeyi üstlendi” açıklamalarında bulundu.

PETROL FİYATLARINDAKİ ARTIŞA RAĞMEN RUSYA PAZARINDA BÜYÜME YAŞANDI

Türk müteahhitlerin yurtdışındaki bu başarısının mutluluk verici olduğunu ifade eden Başkan Mehmet Erdal Eren, “Küresel pazarda salgın öncesi yaşanan sorunlar ve ardından pandemi etkisinde geçen 2 yılın ardından 20 milyar dolarlık hedefimizi yıl bitmeden gerçekleştirdik. Bu başarı Türk müteahhitlerin iş azmini gösteriyor. Ortalama proje bedelinde tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşılmış olması, müteahhitlerimizin dünyada giderek daha büyük işlere imza attığını gösteriyor. Ayrıca en büyük pazarımız olan Rusya’da 10 ayda üstlenilen yaklaşık 7 milyar dolarlık proje bedeli de bir rekor oldu. Son zamanlarda petrol fiyatlarındaki artışa rağmen sektörün, öne çıkan faaliyet pazarlarını yeniden canlandırmaya başladığını görüyoruz. Bu gelişmenin olacağını öngörmüştük. Uluslararası pazarda daha çok sayıda çalışanımızı istihdama dahil etmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

IRAK, TEKRAR İKİNCİ PAZAR KONUMA YÜKSELDİ

Sektörün geleneksel pazarı Irak’da önemini sürdürerek, en çok iş üstlenilen ikinci pazar konumuna tekrar yükseldi. Ayrıca kalkınma planları kapsamında tüm dünyanın odağında yer alan Afrika’nın Sahra-altı bölgesinde de müteahhitlerimizin daha fazla sayıda iş aldığı görülmekte. Yurtdışında Türk iş gücü istihdamının artırılması konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. İmkan ve kabiliyetlerimizi ilgili tüm makamların dikkatine getiriyoruz. Orta vade planımızda yıllık 50 milyar dolar tutarında yeni projeler üstlenebiliriz. Bunun için diplomaside temkinlilik gerekirken finansman kaynaklarımızın da daha fazla çeşitlenmesi gerekli” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

NEW HOLLAND B SERİSİ KAZICI YÜKLEYİCİLER SAHAYA GÜÇ KATIYOR

SONRAKİ HABER

HMK 635 WL LASTİKLİ YÜKLEYİCİ, GÜÇLÜ PERFORMANSIYLA ÜRETKENLİĞİ ARTIRIYOR

BENZER HABERLER
Devamını Oku

Apilion ile inşaatta kalite artıyor

Kafes kaynak makineleriyle inşaat sektörüne çözüm sağlayan Apilion, Türkiye faaliyetlerini Güran Makina distribütörlüğünde başarıyla sürdürüyor. Apilion’un inşaat malzemeleri…
Total
0
Share