İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Türkiye’nin doğal taşları, Güney Kore’nin yapıların da yer alacak

Muğla, Türkiye’de en fazla doğal taş rezervine sahip illerin başında gelmektedir. Madencilik faaliyetlerini her geçen gün artırırken, Ege Maden İhracatçıları Birliği, Güney Kore’yle yaptığı görüşmeler sonucu, Güney Kore’nin doğal taş ithalatında hedef pazar olduklarını açıkladı.

Ege Maden İhracatçıları Birliği, yaptığı açıklamada yapı malzemeleri sektörünün buluşma noktası olan Korea Build Week (KINTEX) Fuarına, Türkiye’nin Milli Katılım Organizasyonu düzenlemek için harekete geçtiğini açıkladı. Güney Kore’nin yıllık 1,5 milyar doları aşan doğal taş ithalatından Çin’in 955 milyon dolarlık pay aldığı bilgisini veren Ege Maden İhratçıları Birliği Başkanı İbrahim Alimoğlu, Türkiye’nin Güney Kore’ye yıllık 7 milyon dolar seviyesinde olan ihracatını geliştirmeyi hedeflediklerini belirti.

Ticaret ile dostluk bağları daha da güçlenecek

Türkiye ile Güney Kore arasındaki tarihi dostluk bağlarının ticaret kısmını da güçlendirdiğini aktaran Alimoğlu, “Aralarında Hyundai, LG, KT & G gibi dev şirketlerin de yer aldığı 226 Koreli firmanın ülkemizde başta otomotiv, bilişim ve elektronik, madencilik, turizm ve imalat sanayi olmak üzere çeşitli alanlarında yaklaşık 451 milyon dolar yatırımı mevcut. En son Türkiye Cumhuriyeti Seul Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliğinin de katkılarıyla çelik devi POSCO’nun Bursa’da 24 milyon dolar tutarında yatırım yapma kararı alması Güney Koreli firmaların küresel kriz döneminde dahi ülkemizi bölgesel bir üretim ve dağıtım üssü olarak değerlendirmeye devam ettiğinin somut bir göstergesidir. Türkiye-Güney Kore arasında Türkiye aleyhine 7 milyar doları aşan dış ticaret açığımızı azaltmak istiyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Boğaziçi Beton, üretimi ve kaliteyi artırmak için yeni yıkama tesisini devreye aldı 

SONRAKİ HABER

Tadano’nun yeni 250 tonluk arazi tipi vinci yola çıkıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share