İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

TÜRKİYE’NİN İLK DÜŞÜK KARBON ÇİMENTOSU, BATIÇİM TARAFINDAN ÜRETİLDİ

İZMİR MERKEZLİ FAALİYETLERİNE DEVAM EDEN BATIÇİM, TÜRKİYE’NİN İLK AKREDİTE TS EN 197-5 SERTİFİKALI DÜŞÜK KARBON SALINIMLI CEM II/C ÇİMENTOSU ÜRETİMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ. TÜRKİYE EKONOMİSİNE KALICI DEĞERLER KAZANDIRMAYI AMAÇLAYAN ŞİRKET, DÜŞÜK KARBON SALINIMLI ÇİMENTO ÜRETİMİYLE BU SÜRECİN İLK ADIMINI OLUŞTURUP TÜRKİYE’Yİ DÜŞÜK KARBON SALINIMINDA Kİ HEDEFLERİNE TAŞIMAYI HEDEFLİYOR.

batıçim tesis

İzmir ve Söke’de yer alan 2 çimento fabrikası, 16 hazır beton tesisi, hidroelektrik santrali ve Aliağa’daki liman işletmesiyle sürdürdüğü faaliyetler kapsamında Batı Anadolu Çimento Sanayi A.Ş (BATIÇİM) 2022’ye hızlı başladı. Ulaştırma, inşaat ve liman gibi sektörlerin bel kemiğini oluşturan çimento üzerinde gerçekleştirdiği AR-Ge ve inovasyon faaliyetleriyle BATIÇİM, Türkiye’nin ilk sertifikalı düşük karbon salınımlı çimentosunu üretti. Türkiye ekonomisinde yeni bir dönüm noktasına imzası atan BATIÇİM, TS EN 197-5 çimento standardına uygun olarak CEM II/C “Portland Kompoze Çimento” adıyla ürettiği çimentosuna Türk Akreditasyon Kurumu akreditasyonu ve T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilendirilmesi dâhilinde Türkiye’de ilk kez Kalite ve Çevre Kurulu tarafından “G Uygunluk Belgesi” verildi. Bu sertifikalandırma ile Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’ne uygun olarak düşük karbon salınımlı, daha çevreci çimentonun piyasada güvenli bir şekilde kullanılmasına imkan sağlandı. 

ÇİMENTO STANDARTLARI HAKKINDA

Karbon salınımı düşürmek için geri dönüştürülebilen alternatif hammaddelerin kullanımı mevcut yürürlükte olan TS EN 197-1 Çimento Standardı’nda da kısmi olarak yer alıyor. Daha düşük karbon salınımı ile üretilen çimentolar TS EN 197-5 Çimento Standardı, AB Standardizasyon Komitesi CEN tarafından 08.02.2021 tarihinde onaylandı ve 19.05.2021 tarihinde ulaşılabilir olarak yayınlandı. TSE (Türk Standardları Enstitütüsü) bu standardı, “TS EN 197-5” numarası ve “Çimento – Bölüm 5: Portland-kompozit çimento CEM II/C-M ve Kompozit çimento CEM VI” başlığı ile 30.09.2021 tarihinde yayınlayarak ülkemizde de daha düşük karbon salınımlı çimento üretimlerine olanak sağladı. 

batıçim tesis

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

OGM, JOHN DEERE GREYDERLERİ İLE PARKINI GÜÇLENDİRDİ

SONRAKİ HABER

CATERPILLAR, KÜRESEL ÖLÇEKTE YÜZDE 22 BÜYÜDÜ

BENZER HABERLER
Total
0
Share