İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Wirtgen Group makineleri, altyapı projelerine kapsamlı çözüm sunuyor 

Almanya’nın Hofgeismar şehrinde moloz ve kirlenmiş topraklar için yapılan depolama alanının genişletme projesi kapsamında 25 bin metrekarede zorlu altyapı yalıtımı yapıldı. Bu zorlu görevi ise Wirtgen Group makinelerinden traktör ile çekilen stabilizatör, tambur silindirler, asfalt finişeri ve John Deere motor greyderi üstlendi.

Almanya’nın Hessen eyaletininHofgeismar şehrinde bulunan depolama alanında genişleme çalışması yapıldı. Alanın genişlemesi için 330 metre uzunlukta ve 80 metre genişlikteki toplam 25 bin metrekare alanın yapımı için şantiye, 13 bölüme ayrıldı. Proje alanında ilk olarak 25 cm’den oluşan toplam 4 katmanlı kireç taşı molozu kullanıldı. Daha sonra alanda sızdırmazlığın sağlanması için yüzey iki katman olacak şekilde özel depo alanı asfaltı ile kaplandı.

Tek noktadan servis hizmeti

Depolama alanı yalıtımı dört kil katmandan oluşuyor. Kil ve kum karışımından oluşan karışım malzeme, projenin 50 km uzağındaki maden sahasından getirildi. Kil malzemenin, kalitesinin bozulmaması için sadece kuru havalarda serimi yapıldı. 52 bin 800 tondan oluşan özel malzemeden günde 1.200 ton karışım döküldü. Bu süreç için güvenilir ve kalitesinden şüphe edilmeyen makine ve ekipman kullanılması gerekiyordu. Bu doğrultuda Wirtgen Group’un sunduğu ürün ve hizmetler tercih edildi. Wachenfeld’deki proje uygulamasını gerçekleştiren şirketin yol yapım ustası Michael Huthwelker, “Wirtgen Group’un makinelerini uzun yıllardır çeşitli projelerde kullanıyoruz. Bu tür zorlu görevlerde, kullandığımız makinelerin servis hizmetini tek elden almamız işlerimizde büyük avantaj sağlıyor” dedi.

Wirtgen Group, projenin tamamında yer aldı

Kil ve kumdan oluşan malzeme, araziye döküldükten sonra bir paletli buldozer ve John Deere 622GP greyder yardımıyla eşit bir şekilde yayıldı. Yayılan malzeme traktör vasıtasıyla çekilen Wirtgen stabilizatör WS 250 ile işlendi. WS 250’nin kazıma ve karıştırma rotoru ile oluşturduğu havalandırıcı etki sayesinde zeminler önceden serpilmiş kireç veya beton ile iyileştirmek zorunda kalmadı. Ardından Hamm’ın 3414 HT P tipi altyapı silindiri, homojen şekilde yayılmış olan kil katmanı sıkıştırdı. Özel sıkıştırma ağzı kullanan 3413 HT P tipi silindir, serili yüzeyi genişleterek karışımın içindeki nemin buharlaşmasını sağladı. Ardından John Deere’nin 622GP motorlu greyderi, yolu çekerek düzleştirdi. Bu işlem sonrasında Hamm’ın H 13i silindiri, katmanları sıkıştırdı. Dört kil katmanı için işlemler tekrarlandı. Sonrasında toplamda 52 bin 800 ton kil işlendi.

Özel asfalt, Vögele finişerler ile serildi

Depolama alanında sızıntıları engellemesi için özel drenaj sistemleri oluşturuldu. Bu drenajlar kirli suyun tahliyesi için kullanılıyor. Hofgeismar’daki depolama alanında yapılan drenaj, masif bir asfalt bloğundan oluşuyor. Vögele SUPER 1800-2 finişer, genişletilecek alanın tam ortasına, toplam 36 cm kalınlığında altı katmanı serdi. Bu işlem sonrasında asfalt bloğunun içerisine, sızan su için tahliye oluğu kazıldı. Aynı şekilde, daha sonra kil yapının üzerine birkaç kat özel depolama alanı asfaltı sermek için AB 500 enine açılır tablaya sahip Vögele SUPER 1800-3i kullanıldı. Bu alanda kullanılan özel asfalt, yüksek sızdırmazlık özelliği sağlamak için ince bitüm parçalarından oluşuyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Geniş aydınlatma alanlarına AS Global Power’den kaliteli çözümler

SONRAKİ HABER

Erkat, yeni V Kesici modelini piyasaya çıkardı

BENZER HABERLER
Total
0
Share