İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

İnşaat sektörü faaliyetlerinde durgunluk devam ediyor

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), merakla beklenen inşaat ile bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki gelişmeleri gösteren “Hazır Beton Endeksi” 2023 Aralık Ayı Raporu’nu açıkladı. Değerlendirmelerde bulunan THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, 6 aydır pozitif tarafta yer alan Faaliyet Endeksi’nin kasım ayında olduğu gibi aralık ayında da değerin üstüne çıkamadığını ve bu nedenle 2024 yılının ocak ayında faaliyette ciddi bir yükseliş beklenmediğini kaydetti.

Yavuz IŞIK – THBB Yönetim Kurulu Başkanı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörünün bağlantılı imalatı ve hizmet sektöründeki konumu gelişmeleri ortaya koyuyor. İnşaat sektörünün en temellerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminden sonra kısa bir süre içerisinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan öncü bir göstergesi oluyor.

Beklenti ve Güven Endeksleri aralık ayında negatif tarafta ilerliyor

Hazır Beton Endeksi 2023 Aralık Ayı Raporu’na göre, 6 aydır pozitif tarafta yer alan Faaliyet Endeksi kasım ayında daralarak negatif tarafa geçti. Endeks aralık ayında toparlanma gösterse de değerin üstüne çıkamadı. Beklenti ve Güven Endeksleri de aralık ayında negatif tarafta yer alıyor. Faaliyete kıyasla Beklenti ve Güven Endekslerinde aralık ayındaki değişim oldukça sınırlı kalıyor. Bu kapsamda 2024 yılının ocak ayında faaliyette ciddi bir yükseliş beklenmiyor.     

2023 yılında konut satışları düşüşe geçiyor

Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulunan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık , “Konut satışlarında Türkiye 2023 yılını, bir önceki yıla kıyasla ciddi bir düşüş ile kapattı. Kasım ayındaki %20 oranındaki düşüş, yılın bütününde %15 olarak gerçekleşti. Bu düşüşte özellikle ipotekli yani banka finansmanıyla yapılan satışlardaki %33 oranındaki azalmanın büyük etkisi görünüyor. 2023 yılının neredeyse genelinde tüm kredi türlerinde yaşanan erişim sorunu konut satışlarını gerilemesine neden oldu. Aynı zamanda yıllık bazda %67 ile enflasyona paralel bir artış sergileyen inşaat maliyetlerinin de konuta olan talebi aşağı çektiği yadsınamaz bir gerçektir. 6 aydır pozitif tarafta yer alan Faaliyet Endeksi kasım ayında daralarak negatif tarafa geçmiş, aralık ayında ise toparlanma gösterse de eşik değerin üstüne çıkamamıştır. Hem Beklenti hem de Güven Endeksleri aralık ayında negatif tarafta yer almıştır. Bu kapsamda 2024 yılının ocak ayında faaliyette ciddi bir yükseliş beklenmemelidir” dedi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

İMDER ve İSDER, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile istişarelerde bulundu

SONRAKİ HABER

CTT Expo tarihindeki en büyük fuarı Moskova'da gerçekleştiriyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share