İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Zoomlion Türkiye, İzmir Bölge Müdürlüğü’nün açılışını gerçekleştirdi

Türkiye’nin farklı noktalarında bölge müdürlükleri açarak ülkedeki varlığını güçlendiren Zoomlion Türkiye, son olarak İzmir Bölge Müdürlüğü’nün açılışını gerçekleştirdi. İzmir’in ardından Ankara ve Trabzon bölge müdürlüğünün açılacağını duyuran Zoomlion Türkiye Genel Müdürü Abdukeyyum Abduwaki, “Yatırımlarımız devam edecek ve kısa süre içinde tüm bölgelerde varlığımızı hissettireceğiz. Yaklaşık 5 yıl içinde de Türkiye’nin yerel bir markası olacağız” dedi.

Abdukeyyum ABDUWAKI – Zoomlion Türkiye Genel Müdürü

Dünyanın en büyük iş makineleri üreticilerinden biri olan Zoomlion, Türkiye’deki yatırımları kapsamında iş makineleri pazarındaki etkinliği artırıyor. Geçtiğimiz aylarda İstanbul Tuzla’da yeni genel merkezinin açılışını gerçekleştiren firma, görkemli bir törende İzmir Bölge Müdürlüğü’nü de hizmete açtı. Zoomlion Türkiye, 4500 m²’lik kapalı alana sahip olan İzmir Bölge Müdürlüğü ile Ege ve Akdeniz bölgelerindeki müşterilerine ekskavatör, beton pompası, vinç, fore kazık, forklift ve platform grubu ürünlerinin servis ve yedek parça hizmetini sağlayacak. Makina Market olarak yoğun ilgi duyulan bölge müdürlüğü açılışına katılarak, Zoomlion Türkiye Genel Müdürü Abdukeyyum Abduwaki ve Ege Bölgesi Satıştan Sorumlu Süpervizör Gökhan Serin ile bir araya geldik ve markanın İzmir’deki açılışı ile Türkiye’deki yatırımları hakkında konuştuk.

Abdukeyyum Bey, İzmir Bölge Müdürlüğü açılışınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Abdukeyyum Abduwaki (A.A): Öncelikle şunu söylemek isterim ki;Zoomlion artık Türkiye’de. Bu mesajı tüm pazara vermek istiyorum. Elbette Zoomlion bu pazara yeni girmiyor, 15 yıldır Türkiye’deyiz. Ancak şu anda daha güçlü ve daha profesyonel bir şekilde pazarda yer alıyoruz. İzmir Bölge Müdürlüğü açılışı bu doğrultudaki ikinci büyük adımımız oldu. Buradan sonra Ankara, Adana ve Trabzon bölgelerinde şube müdürlükleri açacağız. Tüm bölgelerde en kısa sürede varlığımızı hissettireceğiz.

Gökhan SERİN – Zoomlion Türkiye Ege Bölgesi Satış Sorumlusu Süpervizör

2022 yılını tamamlamak üzereyiz. Bu yıl hakkında bir değerlendirme yapar mısınız?

A.A: Hedeflerimize ulaştığımız, hatta daha fazlasını elde ettiğimiz bir yıl oldu. Bu sayede 2023 yılı için çok daha büyük hedefler koyabildik. Yatırımlarımızı artırıp, ekiplerimizi genişlettikçe hedeflerimize doğru daha büyük adımlar atabiliyoruz. Ayrıca yeni bölgelerde şubeler açmayı sürdüreceğiz. Şu anda her şey planladığımız gibi gidiyor. Gelecek yıllarda da böyle olmasını bekliyoruz.

Zoomlion’un Türkiye’deki mevcut konumuna ilişkin bilgi verir misiniz?

A.A: Şu anda Türkiye’de 3 bin 400 adetten fazla Zoomlion markasına ait iş makinesi çalışıyor. Senenin başından bugüne kadar 500’den fazla makine teslim ettik. Bunlar çok ciddi rakamlar ve bizim başarılı olduğumuzun göstergeleri. Türkiye pazarında da tıpkı diğer pazarlarda olduğu gibi güçlenerek ilerliyoruz.

Müşterilerinizin geri dönüşleri nasıl oluyor? Zoomlion makinelerine olan ilgi nasıl?

A.A: Çok geleneksel bir sektörde çalışıyoruz ama biz bu sektörü biraz değiştiriyoruz. 50 yıldır bu pazarda işler aynı şekilde yürütülüyor. Yurt dışındaki bir üretici distribütörlük açıyor, satış ve servis oradan ilerliyor. Biz burada ‘uçtan uca’ stratejimizle farklılık yaratıyoruz. Bunu da hizmet verdiğimiz ülkelerdeki taleplere göre şekillendiriyoruz. Örneğin o ülkede kullanımı zor kabul edilen bir özellik varsa kaldırıyoruz. Uçtan uca stratejisi bizi rakiplerimizden farklı kılan en önemli noktalardan biri. Uçtan uca konseptimiz ile kullanıcıların istekleri ve yorumları aracılar olmadan doğrudan Çin’deki fabrikaya, Ar-Ge Merkezi’ne gidiyor. Bu da yerelden gelen değerlendirmeler ve talepler doğrultusunda ürün geliştirilmesini, ürünlerin yerel pazar koşullarına uygunlaştırılmasını sağlıyor. Bu da elbette müşteri memnuniyetini artırıyor.

Türkiye pazarına beton pompası ile girdiniz ve şu anda nereye bakarsak markanızı görüyoruz. Aynı zamanda teslimatlarınızın hızının da farkındayız. Peki, ürün tedariği sıkıntısı yaşanan bu günlerde bu kadar hızlı ürün tedariğini nasıl sağlıyorsunuz? 

A.A: Zoomlion’un ‘Yerelleşme, Dijitalleşme ve Uçtan uca’ olmak üzere 3 önemli pazar stratejisi bulunuyor. ‘Uçtan uca’ stratejimiz fabrikadan çıkan ürünün direkt müşteriye ulaşması anlamına geliyor. Örneğin; şu anda bir müşteri talep oluşturdu diyelim, bu talepte yer alan bilgiler Çin fabrikasındaki üretici robota kadar gidiyor. Bu stratejilerimiz arasında yer alan ‘uçtan uca’ pandemi nedeniyle bozulan tedarik zincirinde bizi kurtardı. Ayrıca çok az insan çalışan akıllı fabrikalarımız da pandemi ve sonrasında yaşanan tedarik sorununda bizi olumlu etkiledi. Şu anda fabrikamızda 6 dakikada bir makine çıkarıyoruz ve bunu en az insan sayısıyla yapıyoruz.

2023 yılına ilişkin beklentileriniz neler?

A.A: Türkiye’de oldukça büyük ve genç bir nüfus var. Bu da demek oluyor ki bu ülkede ciddi bir potansiyel var. Satışlar bazen azalır, bazen artar ama buradaki pazar asla durmaz. O yüzden 2023’te de Türkiye’den beklentim oldukça yüksek. Bununla beraber, yaklaşık 5 yıl içinde Türkiye’nin yerel bir markası olmayı hedefliyoruz. Yani yabancı bir marka gibi değil, Türk markası gibi anılmak istiyoruz. Bu yalnızca satışla değil, satış sonrası hizmetler, yedek parça tedariği ve yerli üretim ile mümkün.

Gökhan Bey, İzmir Bölge Müdürlüğü açılışı hakkında bir değerlendirme yapabilir misiniz?

Gökhan Serin (G.S): Hem İzmir Bölge Müdürlüğü satış departmanı hem de servis alanı olarak 4500 m²’lik kapalı alanımızda faaliyet gösteriyoruz. Burada Zoomlion’un ekskavatör, beton pompası, vinç, fore kazık, forklift ve platform grubu gibi ürünlerin servis hizmetini en iyi şekilde verebilmek için çaba gösteriyoruz. Müşterilerimizin ihtiyacı olan her şeyi tek çatı altında topladık ve işlerini kolaylaştırmak için elimizden geleni yaptık.

Ege Bölgesi’nde oldukça güçlü bir konumdasınız, bu konuma nasıl ulaştınız?

Satış departmanımızın çok iyi olması, piyasada Zoomlion’un kalitesinin duyulması ve fiyatlarımızın avantajlı olması, Ege Bölgesi’ndeki gücümüzü artırdı. Bölgede Zoomlion’dan 4. ve 5. makinelerini alan müşterilerimiz var. Çünkü Zoomlion’un hem makinelerinden hem de komponentlerinden çok memnunlar.

Ege Bölgesi’ndeki yapılanmanızdan bahseder misiniz? Bölgede en çok hangi ürününüz talep görüyor?

Güçlü bir satış ve servis ekibi ile Ege ve Akdeniz Bölgelerine hizmet veriyoruz. Ekibimize yeni yetenekler katarak büyümeye devam ediyoruz. Zoomlion şu an 7 ana ürün grubundan 100 çeşit ürünle Türkiye’de bulunuyor, bu dağın yalnızca görünen kısmı diyebilirim. Gelecekte çok daha büyük yatırımlar söz konusu. Bu yatırımlar gerçekleştikçe ekibimiz de genişleyecek. Bölgede en çok beton pompası ve ekskavatör ürünlerimiz tercih ediliyor. Şu anda Türkiye pazarında yeni yeni yükselen platform grubumuz var. Bu gruptaki satışlarımız da hız kazandı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>ENKA, Bursa ve çevresinde gücüne güç katıyor!</strong>

SONRAKİ HABER

<strong>Zoomlion her 6 dakikada bir ekskavatör üretiyor</strong>

BENZER HABERLER
Total
0
Share