İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

“Hitachi, güç olarak bizi ileriye taşıyor”

Burdur’da açık ocak işletmesinde Diana Royal isimli mermer çeşidini ekonomiye kazandıran Kar Doğal Taş ve Madencilik, çalışma verimliliğini Hitachi ile yükseltti. Zorlu ocak koşullarında güçlü makinelere ihtiyaç duyduklarını ifade eden Kar Doğal Taş ve Madencilik Maden Mühendisi Zafer Arıbaş, “ENKA’dan satın aldığımız Hitachi ZW370-5B lastikli yükleyici, bizi güç olarak bir adım ileriye götürürken, yakıt tasarrufumuzu artırdı” dedi.

Zafer ARIBAŞ – Kar Doğal Taş ve Madencilik Maden Mühendisi

Uysallar şirket grubu bünyesinde bulunan Kar Doğal Taş ve Madencilik, önemli mermer üretim şehirleri arasında yer alan Burdur’da faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Gölet, yol, arazi toplulaştırma ve mermer üretiminde çalışmalar yapan firma, mermer üretim kapasitesini artırmak için güçlü makinelere ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyaçlarını yaklaşık 3 yıl önce Enka Pazarlama distribütörlüğünde Türkiye pazarında bulunan Hitachi’den karşılamaya başlayan firma, Hitachi’nin ekskavatör ve lastikli yükleyicileriyle üretim kapasitelerini artırdı.

“Mermer sektörünün hareketli olmasını bekliyoruz”

Pandemi döneminde mermer sektöründe sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken maden mühendisi Zafer Arıbaş,Satışlarımızı müşterilerin buraya gelip inceleme yapmalarının ardından başlattığımız için seyahat yasakları bizi olumsuz yönde etkiledi. Müşteriler buraya gelemeyince mermer satışlarımızı aracı firmalar üzerinden sürdürdük ancak bu süreç satış oranlarımızın yüzde 50 oranında azalmasına neden oldu” diyerek yaşadıkları zorlu sürece değindi. Sürecin sona erdiğini ve pandeminin hemen ardından satışların eskisi gibi yoğunlaştığını belirten Arıbaş, “Fuardaki istekleri ve gelen siparişleri değerlendirdiğimizde bu sezon mermer sektörünün hareketli olmasını bekliyoruz. Bizce iyi bir yıl olacak” şeklinde konuştu.

Günlük 1000 tonluk üretim

Şu an üzerinde çalıştıkları ocağın 40 yıllık bir rezerv durumu olduğunu ifade eden Arıbaş, “Ocağımızın günlük 1000 tonluk üretim kapasitesi bulunuyor. Üretilen 1000 ton mermerin yaklaşık 500 tonu yurt dışına sevk ediliyor. Ocağımızdaki ürünler, hammadde olarak çıkıyor ve fabrikalara gönderiliyor. Fabrikalarda bu ürünler ‘ebatlı ürünler’ olarak isimlendiriliyor. Diana Royal mermer çeşidi, yapısal özellikleri nedeniyle daha çok sıcak iklime sahip ülkeler tarafından talep ediliyor. Bu yüzden satışlarımız ağırlıklı olarak Hindistan, Ürdün ve Mısır’a gerçekleşirken ebatlı ürünlerde daha çok Ortadoğu ülkelerine gönderiliyor” dedi.

“Makinenin gücü arttıkça üretim kapasitemiz de artıyor”

Mermer ocağında çalışan makinelerin güç ve performansının üretim sürecini çok fazla etkilediğine değinen Zafer Arabaş, “Bizim burada ürettiğimiz taşların en küçüğü 12-13 ton, en büyüğü ise 25-30 ton ağırlıkta bulunuyor. Durum böyle olunca sağlam ve iyi makine kullanmak zorunlu hale geliyor. Ayrıca makine ne kadar güçlü olursa üretim kapasitemiz de o kadar artıyor. Yaklaşık 3 yıldır Hitachi’yi yalnızca bu ocakta değil farklı mermer ocaklarında da kullanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Saha çalışmalarında Hitachi’yi tercih ediyoruz”

Mermer üretim kapasiteleri daha çok artırmak için kaliteli ve güçlü iş makinelerine ihtiyaç duyduklarını belirten Zafer Arıbaş, “Çalışmalarımızda bizi yarı yolda bırakmayacak, güvenilir çözüm ortaklarına ihtiyaç duyuyoruz. İki buçuk yıl önce devraldığımız ocağımızda Diana Royal isimli mermer çeşidini üretiyoruz. Mermer ocağımızdaki çalışmalarımızda Hitachi iş makinelerini tercih ediyoruz. Çalışmalarımızda en kritik nokta yakıt maliyeti. Bunun içinde kaliteli ürünler kullanmamız gerektiği için yeni yapacağımız yatırımlarda da Enka Pazarlama’nın distribütörlüğünde Türkiye pazarında yer alan Hitachi’yi tercih etmeyi düşünüyoruz” sözlerini kaydetti.

Kaliteli makine, iş yükünü azaltıyor

20 yıldır bu sektörde görev alan Arıbaş, kaliteli ekipmanların iş yükünü azalttığını vurgulayarak, “2 makineyle yapacağımız işi tek makineyle yaptığımız zamanlar oluyor. Makinenin güçlü olması bizim için büyük bir avantaj. Enka Pazarlama’dan aldığımız makineler, bizi güç olarak bir adım ileriye götürdü. Hitachi markasından bizim kadar operatörlerimizde memnun. Operatörlerden kullanıcı yorumlarını dinlediğimiz, makinelerin büyük bir arıza çıkarmadığını ve işleri verimli, hızlı bir şekilde tamamladıklarını aktarıyorlar” dedi.

Servis talebimize hızlı geri dönüşler alıyoruz

Bölgede çok fazla makinemiz bulunduğu için servis sürecinin hızlı olmasına ihtiyaç duyduklarını belirten Arıbaş, mermer çıkardıkları ocağın şehir merkezine uzak kaldığını ve bu sebeple firma ile yüz yüze görüşme yapamadıklarını belirterek Hitachi ile telefon ve mail yoluyla iletişime geçtiklerini söyledi. ENKA Pazarlama’nın bu konuda oldukça yardımcı olduğunu ve taleplerine çok kısa sürede dönüş yaptıklarına dikkat çeken Arıbaş, ‘’Sorunlarımız hızla giderildiği için üretim sürekli olarak devam edebiliyor” açıklamalarını yaptı.

“Hitachi’yi tavsiye ediyoruz”

Hitachi’den hem performans hem de yakıt ve iş gücü konusunda memnun olduklarının altını çizen Arıbaş, “Enka Pazarlama’dan ve Hitachi markasından genel anlamda çok memnunuz. Hitachi iş makinelerini sektörümüzde çalışmalarına devam eden diğer firmalara da öneriyoruz” sözlerini kaydetti.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Düşük yakıt tüketimi ve yüksek performans: Bobcat T40.180 SLP

SONRAKİ HABER

İş makinesi tercihinde sizin kriteriniz nedir?

BENZER HABERLER
Total
0
Share