İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

PARÇACI İŞ MAKİNALARI, EMİN ADIMLARLA BÜYÜME DEVAM EDİYOR

İŞ MAKİNELERİ YEDEK PARÇA SEKTÖRÜNÜN ÖNEMLİ OYUNCULARI ARASINDA YER ALAN PARÇACI İŞ MAKİNALARI, İÇ PİYASADA ÖNEMLİ BİR BÜYÜME ELDE EDERKEN, İHRACATINI DA ARTIRMAYA YÖNELİK ÇALIŞMALARA DEVAM EDİYOR. ÖZELLİKLE PANDEMİ DÖNEMİNDE DİJİTALLEŞME NOKTASINDA ÖNEMLİ YATIRIMLARA İMZA ATTIKLARINI BELİRTEN PARÇACI İŞ MAKİNALARI CEO’SU NUSRET BÜYÜKÇELEBİ, “BU ZORLU SÜREÇTE MÜŞTERİLERİMİZİN TÜM TALEPLERİNİ EKSİKSİZ BİR ŞEKİLDE YERİNE GETİRDİK” DEDİ.

 

Koi Hydraulics ve BASS Spare Parts markalarıyla müşterilerine kaliteli ürünleri ucuz fiyata sunan Parçacı İş Makinaları, 35.000’den fazla yedek parça ürün stoğu ile hem yurtiçi hem de yurtdışı iş makineleri pazarında faaliyetlerini yürütüyor. Özellikle son dönemlerde iç piyasa önemli büyüme rakamları elde eden firma, dış piyasadaki gücünü daha fazla artırmaya çalışıyor. Makina Market olarak Parçacı İş Makinaları CEO’su Nusret Büyükçelebi ile bir araya gelerek, firmanın faaliyetlerini ve ihracata yönelik çalışmalarını konuştuk.

 

Parçacı İş Makineleri CEO’su – Nusret BÜYÜKÇELEBİ

ÖNCELİKLE PARÇACI İŞ MAKİNALARI, 2021 YILININ İLK YARISINI NASIL TAMAMLADI? İSTENİLEN HEDEFLERE ULAŞILDI MI?

 

2021 yılının ilk yarısında iş potansiyelimiz, geçtiğimiz 2 yıl içerisinde yaptığımız teknolojik yatırımların da etkisiyle, etkin ve güncel olarak tuttuğumuz stoklarımız sayesinde, beklediğimizin çok üstünde pozitif olarak gelişti. Özellikle iç piyasada iki haneli oranlarda büyüme kaydettik. Bu dönemde ihracat satışları beklediğimiz gibi bir miktar düşüş gösterdi. Fakat bu durum da en büyük rol tabi ki pandemiye ait. Önümüzdeki yıl ihracat satışlarında da büyük yükseliş beklentilerimiz mevcut.

 

PANDEMİ VE DÖVİZ KURLARINDA YAŞANAN HAREKETLİLİK SİZİ NASIL ETKİLEDİ?

 

İhracat tarafında sonuçta döviz satışı olduğu için bizi çok etkileyen bir durum olmadı. İç pazarda ise günlük kurdan satış yaptığımız için yine çok etkilenmedik. Tabi kurun aşırı hareketli olduğu günlerde piyasada bizim de gözlemlediğimiz bir panik havası oluyor. Bundan dolayı müşterilerin biraz daha temkinli sipariş verdikleri aşikar. Fakat bu birkaç günün ardından genelde normale dönüyor. Ülkece kurun hareketli olmasına artık çok önem vermiyoruz diye düşünüyorum.

 

 

KOİ HYDRAULİCS VE BASS SPARE PARTS MARKALARIYLA 30’DAN FAZLA ÜLKEYE YEDEK PARÇA SATIŞI YAPIYORSUNUZ? PANDEMİ DÖNEMİNDE İHRACAT KONUSUNDA HERHANGİ BİR AKSAKLIK YAŞADINIZ MI?

 

Aksaklık mutlaka oldu. Özellikle gümrüklerdeki vardiyaların sık değişimi, firmaların kısıtlı saatlerde çalışmaları ve resmi tatiller de eklenince başta taşıma firmaları ve gümrükler olmak üzere bir kaç sorun yaşadık. Fakat çözülebilir ve basit konularda sadece teslimat sürelerinde 1-2 gün gecikmeler gözlemledik. Onun haricinde bir sorun olmadı.

 

ÖZELLİKLE İHRACATIN ÜZERİNE DAHA ÇOK DÜŞÜLDÜĞÜ ŞU GÜNLERDE PARÇACI İŞ MAKİNALARI’NIN İHRACAT TARAFINDAKİ ÇALIŞMALARINI DETAYLICA ANLATABİLİR MİSİNİZ

 

2017 yılından itibaren bu konuya oldukça fazla ağırlık vermiştik. Bu kapsamda fuarlara katıldık ve reklam çalışmaları yaptık. Kurumsal kimliğimizi ve dış görünüşümüzü değiştirdik. Dijital ve basılı kataloglara ek olarak yabancı dil konuşan çalışan sayımızı ve dil çeşitliliğini de artırdık. Pandemi gibi bir etken olmasaydı, müşteri ve tedarikçi ziyaretlerini sıklaştırıp yeni pazarları yerinde araştırmak gibi bir hedefimiz de vardı. Fakat bu dönem mümkün olduğunca işlerimizi online olarak takip edip sonuçlandırmaya çalıştık. Pandemi etkileri azalmaya başlayınca ziyaret hedefimizi ve fuar katılımlarına da devam edeceğiz. 2022 için resmi duyurusu yapılmış fuarların hepsine katılım taleplerimizi gönderdik. Umarım önümüzdeki yıl her şey yolunda giderse, ihracat hedeflerimizi artırmaya yönelik birçok çalışma gerçekleştireceğiz.

 

 

BU ZORLU SÜREÇLER STOK YÖNETİMİ OLDUKÇA ÖNEMLİ BİR KONU. PARÇACI İŞ MAKİNALARI, BU DÖNEMDE STOK YÖNETİMİNİ NASIL SAĞLADI?

 

Stok yönetimi için yapay zeka teknolojisi kullandığımız bir yazılımımız mevcut. Bu yazılımı 2 yıl önce geliştirmeye başlamıştık ve yayına hızlıca almıştık. Zaman içerisinde beklentilerimize yönelik geliştirmeler yapmaya da devam ediyoruz. Böylece daha dinamik ve etkin çözümler üretmeye devam edeceğiz.

 

 

MARKALAŞMANIN SİZİN İÇİN ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞUNU BİLİYORUZ. PARÇACI İŞ MAKİNELERİ OLARAK YAKIN DÖNEMDE YENİ BİR MARKALAŞMA PLANINIZ VAR MI? YOKSA YURT İÇİ VE YURT DIŞI PAZARINDA KOİ HYDRAULİCS VE BASS SPARE PARTS MARKALARININ ETKİNLİĞİNİ DAHA FAZLA MI ARTIRMAK İSTİYORSUNUZ?

 

Yeni bir marka hedefimiz var. Ama önceliğimiz BASS Spare Parts üzerindeki hedeflerimiz. Koi Hydraulics markamız bir noktaya geldi ve üzerinde çalışmaya da devam ediyoruz. BASS ile ilgili planladığımız bazı değişiklikler var. Öncelikli olarak bunları gerçekleştirip sonrasında yeni markamızla ilgili çalışmalara başlayacağız.

 

YAKLAŞIK 2 YILDIR SEKTÖRDE NEREDEYSE FUAR VE ORGANİZASYON DÜZENLENMİYOR. BU SÜREÇTE MÜŞTERİLERİNİZE ULAŞMAK VE YENİ PAZARLAMAK BULMAK İÇİN NASIL BİR YOL İZLEDİNİZ?

 

Sosyal medya, online reklam çalışmaları, mailing ve cold call gibi yöntemler ile yeni müşterilere ulaşmaya çalışırken, eski müşterilerimizi ya da potansiyel olabilecekler ile de tekrar iletişime geçerek portföyümüzü artırmaya çalıştık. Bunun yerine bir fuara katıldığımızda, herkes ile birebir daha çok vakit geçirebilirken, ürünlerimizi de canlı olarak gösterme fırsatımız oluyordu. Bu yüzden izlediğimiz bu süreç biraz yorucu ve zor oldu. Ama yine de bu meşakkatli çalışmaların sonuçlarından memnun kaldık.

 

 

YAKIN DÖNEMDEKİ HEDEFLERİNİZ NELERDİR?

 

Pandeminin kontrol altına alındığını düşünürsek eğer, yine fuarlara katılıp ihracatla ilgili çalışmalara devam etmek istiyoruz. Bununla beraber yurtdışı tedarikçi ve müşteri ziyaretleri ve yeni marka gibi hedeflerimiz var. Günün sonunda da her yıl olduğu gibi büyüme hedefimiz var.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

ÖNALLAR MADENCİLİK’İN GÖZ BEBEĞİ: HMK 500 LCHD

SONRAKİ HABER

MAKSER'DEN SARILAR'A DEV TESLİMAT

BENZER HABERLER
Devamını Oku

İnşaatın yapıtaşı: “Beton”

Kahramanmaraş merkezli yaşanılan depremle birlikte bina ve zemin konuları, önemli gündem başlıklarında yerini aldı. Makina Market olarak, Türkiye…
Total
0
Share