İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Wacker Neuson “zor koşullara” rağmen büyümeye devam ediyor

Almanya menşeli ekipman üreticisi Wacker Neuson Group, Ukrayna’daki savaşın etkisiyle zor koşullar ve devam eden tedarik zinciri sorunlarına rağmen, 2022 mali yılı için %20’den fazla gelir artışı bildirdi.

Şirket ayrıca, önümüzdeki 12 ayda ani ve önemli değişiklik riskine rağmen genel görünümün olumlu olduğunu, 2023 yılı boyunca %2 ile %11 arasında gelir artışı öngördüğünü belirtti. Ancak, yüksek satın alma maliyetleri nedeniyle karlılık biraz zayıfladı ve FAVÖK (Faiz ve Vergi Öncesi Kazanç) marjı, kazançtaki %4,6’lık artışla 201,8 milyon Euro’ya (219 milyon dolar) çıkmasına rağmen %10,3’ten %9’a düştü.

Rekor seviyede artış

Yönetim kurulu başkanı ve grup CEO’su Dr. Karl Tragl, şirketin 2022’deki iş performanslarından çok memnun kalabileceğini” söyledi. Tragl, “Artan malzeme, personel ve enerji maliyetlerinin neden olduğu enflasyondaki önemli sıçrama, tedarik zincirlerinde devam eden sorunlar ve Ukrayna savaşını çevreleyen sorunlarla birleşince, normal şartlarda günlük olarak başarıyla üstesinden gelinen günlük iş cirosunun önüne çok sayıda engel koydu. Buna rağmen bu süre zarfında Enar Group’un entegrasyonu, üretim kapasitelerimizin önemli ölçüde genişletilmesi ve Sırbistan’da yeni bir fabrika inşaatı gibi önemli stratejik projeler tutarlı bir şekilde yürütüldü” sözlerini kaydetti.

Toplam gelirin, 2021’deki 1,86 milyar Euro’ya (2,02 milyar dolar) kıyasla 2,25 milyar Euro (2,44 milyar dolar) olduğunu belirten Tragl, “Bu toplamın Avrupa (EMEA) bölgesindeki geliri, %15’ten fazla bir artışla 1,7 milyar euroluk (1,85 milyar dolar) rekor seviyeye yükseldi. Doğu Avrupa ve Kuzey Avrupa şirketlerinin çoğu da çift haneli büyüme kaydetti” dedi.

Kuzey Amerika pazarında yoğun müşteri talebi

Amerika’daki gelir yaklaşık %40 artarak 459,1 milyon euroya (498 milyon dolar) ulaştıktan sonra neredeyse pandemi öncesi seviyelere geri döndü. Kuzey Amerika pazarındaki talep, tüm satış kanallarında, yeni ekipman ve kiralık makinelere yönelik yoğun müşteri talebiyle olumlu yönde gelişti. Satış stratejisinin çeşitlendirilmesinin bir parçası olarak Wacker Neuson, Kuzey Amerika’daki ek yetkili bayileri kendine çekmeyi başardı.

Asya-Pasifik bölgesi de dinamik bir şekilde gelişti ve %38,8’lik büyümeyle grup gelirine 83,4 milyon Euro (90 milyon dolar) katkıda bulundu. Geçen yıl olduğu gibi, bölgedeki büyüme büyük ölçüde, bayi ağının genişletildiği, bağımsız kiralama şirketlerine odaklanmanın keskinleştiği ve ürün portföyünün yerel ihtiyaçlara göre uyarlandığı Avustralya’daki iş geliştirmeden kaynaklandı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Hatay’da enkazın yüzde 49’u döküm sahalarına taşındı

SONRAKİ HABER

Bobcat yeni ürünü IQ telematik sistemini piyasaya sürüyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share