İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

YOL PROJELERİNE AYRILAN ÖDENEKLER, ASFALT ENDÜSTRİSİNİN DURUMUNU ŞEKİLLENDİRECEK

ULUSAL VE ULUSLARARASI DÜZEYDE ASFALT ENDÜSTRİSİ İLE İLGİLİ SÜRDÜRÜLEBİLİR POLİTİKA VE STRATEJİLER DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜREN TÜRKİYE ASFALT MÜTEAHHİTLERİ DERNEĞİ (ASMÜD) BAŞKANI AYBERK ÖZCAN, DAHA ÖNCEKİ YILLARDA OLDUĞU GİBİ BU YILDA YOL PROJELERİNE AYRILAN ÖDENEKLERİNİN, ASFALT ENDÜSTRİSİNİN DURUMUNU ŞEKİLLENDİRİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

Asfalt üreten ve uygulayan 31 firmayı temsilen 36 üyeden oluşan ve Türkiye’de, asfalt sektörünün tek temsilcisi olan Türkiye Asfalt Müteahhitleri Derneği (ASMÜD), asfalt endüstrisi ile ilgili sürdürülebilir politika ve stratejileri doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor. Yol projelerine ayrılan ödeneklerin asfalt endüstrisinin durumunu şekillendirileceğini aktaran ASMÜD Başkanı Ayberk Özcan, asfalt sektörü hakkında Yol Teknolojileri’nin sorularını yanıtladı.

2021, SEKTÖR AÇISINDAN NASIL BİR YIL OLDU? SEKTÖR BEKLENTİLERİNİ KARŞILANDI MI?

Ayberk ÖZCAN – ASMÜD Yönetim Kurulu Başkanı

Tamamlamakta olduğumuz 2021 yılını sektörümüz açısından değerlendirdiğimizde, yaşanılan pandemi krizinin yanı sıra karşılaştığımız yangın ve sel felaketleri sonucu, ülkemizin temel ekonomik göstergeleri doğrultusunda karşılaşılan yüksek faiz, kur ve enflasyon ilekamu yatırımlarındaki düşük ödeneklerle sektörümüzün zorlu bir yıl daha geçirdiğini belirtebilirim. Yıl içindeki kur, malzeme ve enerji fiyat artışları neticesinde, Kasım ayında yayınlanan TÜİK verilerinde, karayolu ve demiryolu inşaatında maliyet endeksi bir önceki yıla göre %40,7 arttığı görülmekte. Özellikle inşaatın ana kalemlerinden çimento ve demirdeki artış kamu projelerinde işleri durma noktasına getirdi ve birçok firma işlerini devretmek veya sözleşmelerini fesih etmek zorunda kaldı.  Bu durum karşısında, kamu projelerinde ilave fiyat farkı verilmesini talep eden sektörümüz, halen bir çözüm beklentisi içindedir. Öte yandan karayolu yatırım programında çok sayıda proje yer aldığından, sene başı ödeneğinin yanı sıra yıl içinde sağlanan ilave ödeneklere rağmen geçen yıl yapılan işlerin ödemesi yeni tamamlanmış olup, bu sene yapılan işlerin ise çok az bir kısmı ödenebilmiştir. Sektörümüz, üstlendiği projelerin sorumluluğunun bilinci ile tüm sorunlara göğüs gererek projeleri başarı ile tamamlamaya odaklanmış durumda çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Asfalt endüstrisinin durumunun temel göstergesi olan bitümlü sıcak karışım asfalt üretimi 2019 yılında 32,6 milyon ton,  2020 yılında 31,7 milyon ton olarak gerçekleşti. Geçen yıl Yap-İşlet-Devret tipi otoyol projeleri dahil karayolu projelerinde 18, 8 milyon ton, kent içi yollarda 11,6 ton,1,3 milyon ton da köy yollarında kullanıldı. Derneğimizce yapılan istatistik çalışması sonucu belirlenen asfalt uygulamaları ile ilgili rakamlara web sitemizde yayınlanan “Rakamlarla asfalt 2020” broşüründen erişilebilir. Bu yılın asfalt rakamları gelecek yıl derlenecek olan veriler ile belirleneceğinden bir rakam vermek mümkün değil, ancak son 2 yıllık gerçekleşme ve yol yapımına sağlanan yatırımlar dikkate alındığında, bu yılda asfalt üretimin aynı seviyelerde kalacağını tahmin ediyoruz.

2022 YILI İÇİN ÖNGÖRÜLERİNİZ NELERDİR? SİZCE SEKTÖR İÇİN NASIL BİR YIL OLACAK?

2022 yılında da daha önceki yıllar gibi yol projelerine ayrılan ödenekler asfalt endüstrisinin durumunu şekillendirilecek. Eylül ayında Cumhurbaşkanlığı Kararı olarak yayınlanan 2022-2024 yılları arasını kapsayan  “Orta Vadeli Program”da gelecek üç yıla ilişkin toplam gelir ve gider tahminleri, bütçe dengesi ve borçlanma durumu ile kamu idarelerinin ödenek teklif tavanlarına ilişkin temel politikalar açıklandı. Bu programda Karayolları Genel Müdürlüğü için ödenek teklif tavanı 2022’de 16,5 milyar TL, 2023’te 18,97 milyar TL ve 2024’de ise 20,35 milyar TL olarak öngörülmekte. Geçen yıl karayolu projelerine sağlanan 28,8 milyar TL toplam ödenek ile karşılaştırıldığında, belirlenen ödenek teklif tavanlarının oldukça düşük olduğunu görüyoruz. Ancak, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından bu yıl ekim ayında gerçekleştirilen 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası’nda yayınlanan “Karayolu Sektör Raporunda” 2023 yılında 28.195 km olan otoyol dahil bölünmüş yol uzunluğunun 29.500 km’ye ve 27.853 km olan bitümlü sıcak karışım kaplamalı yol ağının ise 31.500 km’ye ulaştırılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda, 2003 yılından beri sağlanan yüksek ödenekler ile geometrik ve fiziki standartları yükseltilen karayolu ağımızda belirlenen hedeflere erişim için gerekli kaynağın sağlanacağını umuyoruz.

2022 YILINDA DA BUNUN GİBİ ETKİNLİKLER YAPMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

2022 yılında ASMÜD kuruluşunun 25. yılını tamamlamış 26. yılına girmiş olacak. 25 yıldır asfalt endüstrisinin gelişmesine katkı sağlamak üzere gerek yurtiçinde ve gerekse yurt dışında çalışmalar yapan ASMÜD gelecek yıl 12. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirecek ve geleceğe yönelik politikalarını saptayacak. Bildiğiniz gibi dünya asfalt endüstrisinin gündemini global iklim değişikliği oluşturuyor. Asfalt endüstrisi üretim ve uygulamalarının iklim değişikliği üzerindeki etkilerini azaltmak ve döngüsel ekonomiye pozitif katkılar sağlamak üzere enerji verimliliği yüksek ve karbon ayak izi düşükolan ılık karışım asfalt ve geri kazanılmışasfalt gibi sürdürülebilir asfalt teknolojilerinin kullanımını yaygınlaştırmaya başladı. Bu süreçte asfalt endüstrisinin temsilci birkuruluşu olarak ASMÜD, özellikle yollarımızın sürdürülebilirliğinin sağlanması, mevcut asfalt kaplamaların bir malzeme kaynağı olarak yeniden veyine asfalt olarak kullanılması için, endüstrinin tüm taraflarının katılacağı bir seminer düzenlemeyi planlamakta. Bu seminerde mevcut yollarımızın bakım ve onarımında kazınan asfaltın yeniden kullanılmasına imkan sağlayan yeni teknolojilerin sektöre tanıtılmasını hedefliyoruz.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

PEMA MANTAR, KALİTEDEN ASLA VAZGEÇMİYOR

SONRAKİ HABER

1915ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ’NE ‘LIEBHERR’ DOKUNUŞU

BENZER HABERLER
Total
0
Share