İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
SON SAYIMIZ
Abonelik Formu
Abonelik Formu

İş makineleri, yerli otomobil için görev başında

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG), Bursa’da otomobil üretimi yapacağı “TOGG Mühendislik, Tasarım ve Üretim Tesisleri”nin temeli atıldı. Projenin arazi hazırlık ve inşaat aşamasında ekskavatör, kamyon, kule vinç, mobil vinç, , fore kazık makinesi, mikser, beton pompası ve jet grout olmak üzere toplam 103 adet iş makinesi kullanılacak

 

TOGG yerli otomobilinin üretimi için Bursa’nın Gemlik ilçesinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait araziye kurulacak fabrikanın temel atma töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Bursa’nın Gemlik ilçesi Gençali Mahallesi civarındaki askeri alanda yapılacak fabrikanın inşaatında 2.000 kişi çalışacak. Projenin arazi hazırlık ve inşaat aşamasında 50 kamyon, 10 kule vinç, 5 mobil vinç, 5 ekskavatör, 5 kazık makinesi, 20 mikser, 3 beton pompası ve 5 jet grout olmak üzere toplam 103 adet iş makinesi kullanılacak. Projenin inşaat aşamasında gerçekleştirilecek arazi hazırlık ve kazı çalışmaları günde 24 saat çalışılarak, 25 günde tamamlanacak. Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu (TOGG) tarafından hayata geçirilecek bu projenin toplam bedeli proje hazırlık, ön mühendislik, izinler, inşaat, makine, elektrik, tesisat, ekipman, montaj, işletlemeye alma, ürün geliştirme, pazarlama kalemleri dahil olmak üzere 22 milyar lira olduğu açıklandı.

 

 

18 ayda tamamlanacak

1.2 milyon metrekarelik alan inşa edilecek olan tesisin 18 ayda tamamlanması hedefleniyor. 230 bin metrekare kapalı alan olacak TOGG Tesisi’nde çalışanların en az yüzde 30’u kadın çalışanlardan oluşacak. TOGG Tesisi’nde, üretim ve montaj hatlarının kurulmasının ardından, 2022 yılının son çeyreğinde ilk seri otomobil banttan inecek. Üretim, yılda 175 bin adetlik kapasiteye ulaştığında çalışan sayısı da 4 bin 300 kişiye ulaşacak. Tesiste 2030 yılına kadar, fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen TOGG’a ait, tamamı doğuştan elektrikli 5 farklı modelden toplam 1 milyon adet üretilecek.

 

 

İŞTE FABRİKANIN BAZI DETAYLARI

Fabrika birçok özelliği ile ilkleri içerisinde barındırıyor; en önemli özelliklerinden bir tanesi Türkiye’nin en teknolojik otomobil fabrikası olması.

Tek bir fabrika alanı içerisinde hem üretim, hem stil tasarımı hem Ar-Ge çalışmaları, prototip hazırlıkları, test birimi, strateji ve yönetim merkezi bir arada olacak.

Daha önceden bataryanın yurtdışından alınması ihtimali üzerine yapılan çalışmalar şu an için yerini ‘Yerli Batarya Paketi’ çalışmasına bırakmış durumda.

Türkiye’de ilk olarak bir fabrikada doğuştan elektrikli yüzde 100 yerli bir otomobil üretilirken, batarya paketi de bu fabrikadan çıkacak.

Bunların yanı sıra ‘Akıllı, çevre dostu ve Avrupa’nın en temizi’ olarak da dikkat çekiyor.

Hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın en temiz fabrikası olma özelliğine sahip.

Nesnelerin interneti, veri toplama ve analizi ile verimlilik artırılıyor.

Gerçek zamanlı verilerle değer üreten akıllı bir üretim ağına sahip.

Üretimde çıkabilecek hatalar gelişmiş kamera ve sensörlerle engellenecek.

 

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

ROTA 70 yaşında

SONRAKİ HABER

Hidromek’in güçlü ve dinamik toprak silindirleri sahada

BENZER HABERLER
Total
0
Share