İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
SON SAYIMIZ
Abonelik Formu
Abonelik Formu

MERMER SEKTÖRÜNÜN KADIN GÜCÜ: ALPAY MERMER MADENCİLİK

MUĞLA’NIN KAVAKLIDERE BÖLGESİNDE 1996 YILINDA OCAK İŞLETMESI OLARAK KURULAN ALPAY MERMER MADENCİLİK GÜNÜMÜZDE 100 HEKTARLIK BIR MERMER OCAĞINDA BEYAZ MERMER ÜRETİMİ YAPMAYA DEVAM EDİYOR. 4 ORTAĞI DA KADIN OLAN, YÖNETİM KURULUNUNUN YÜZDE 60’I KADINLARDAN OLUŞAN SEKTÖRDEKİ TEK FİRMA OLAN ALPAY MERMER MADENCİLİK’İN KADIN İSTİHDAM ORANI İSE YÜZDE 30. ALPAY MERMER MADENCİLİK FİRMASININ DETAYLARINI YÖNETIM KURULU BAŞKANI AYŞE MELİKE ALPAY ÖZMEN İLE KONUŞTUK.

 

ALPAY MERMER MADENCILIK’IN KURULUŞ SÜRECI VE YILLIK ÜRETIM MIKTARLARI HAKKINDA BILGI VERIR MISINIZ?

Alpay Mermer Madencilik 1996 yılında Muğla’nın Kavaklıdere bölgesinde bir ocak işletmesi olarak kurulduktan sonra, bugün günümüzde 100 hektarlık bir mermer ocağında Muğla beyaz mermeri üretimi yapan, iki adet fabrikasında katma değerli ürün üretip, yaklaşık yüzde 95’lik kısmını ihraç eden kurumsal bir şirkettir. Yıllık kesili nihai ürün üretimimiz 780.000 m2, blok üretimimiz ise 180.000 ton civarındadır.

 

ALPAY MERMER MADENCİLİK KADIN İSTİHDAMI İLE ÖN PLANA ÇIKIYOR. BU KONU HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Biz Alpay Mermer Madencilik firması olarak 4 ortağı da kadın olan, yönetim kurulununun yüzde 60’ı kadınlardan oluşan sektörümüzdeki tek firmayız. İstihdam ettiğimiz kadın personel sayımız toplam 260 personelimizin yaklaşık yüzde 30’una tekabül ediyor. Amacımız hem kadınlara fırsat eşitliği sağlamak hem de sektördeki “erkek egemen” algısını yaptığımız başarılı işler ve farkındalık projeleriyle yıkmaktır.

 

 

ÜRETIMINI YAPTIGINIZ MERMERIN ÖZELLIKLERI HAKKINDA BILGI VERIRMISINIZ?

Alpay Mermer Madencilik olarak Beyaz Mermer üreticiyiz. Beyaz Mermer homojen bir mermer olup, kolay temizlenmesi ve mikrop barındırmaması, güneşin zararlı ışınlarını absorbe edebilme gibi özelliklerinin yanında, insanlığın başlangıcından beri yapılan günümüze kadar kalabilen yapılarda kullanılmış olması, dayanıklılığı geçen yüzyıllara rağmen zamana ve doğal şartlara meydan okuması inşaat sektöründe vazgeçilmez yapı malzemesi olmasında etkin rol oynamıştır.

 

ALPAY MERMER MADENCİLİK YÖNETIM KURULU BAŞKANI AYŞE MELİKE ALPAY ÖZMEN

 

ALPAY MERMER MADENCILIK OLARAK MAKINE TERCIHI YAPARKEN NELERE DIKKAT EDIYORSUNUZ?

Alpay Mermer Madencilik olarak makine tercihi yaparken makinaların mermer ocağı ve fabrikalarımızda üretilen ürünlerin cinsi ve kapasitesine uygun olarak yeterli güce sahip olması öncelikli nedenimizdir. Firmanın servis ağı, birim zamanda kullanılan yakıt miktarı ve makinaların uzun vadedeki yıpranma süreleri ikincil nedenlerimizdir.

 

SİZCE MERMER OCAĞINDA ÇALIŞAN MAKINELERDE EN ÇOK ARANAN ÖZELLIKLER NELERDIR?

Makinelerin güç ve sağlamlık konusunda istediğimiz performansı sağlamaları gerekiyor. Maliyetlerimizi düşürmek adına yakıt tasarufuda önemli kriterlerimizden biri. Ihtiyacımız olduğunda servis ve  yedek parca teminine ulaşmada sorun yaşamamamız gerekiyor.

 

MAKINE PARKINIZDA KAÇ ADET MAKINENIZ VAR?

Bell, Hitachi, Komatsu, Kawasaki, Volvo gibi markalarların birçok modelini bünyemizde bulunduruyoruz.

 

NEDEN BU MAKINE MARKALARINI TERCIH ETTINIZ?

Bu makine markalarını tercih etmemizin sebebi, yeterli güç, sağlamlık ve yakıt tasarrufu sağlamaları ve birim fiyat-fayda olarak firma profilimize uygun olmalarıdır.

 

MADENCILIK SEKTÖRÜ ÖZELLIKLE 2020 YILININ ILK YARISINDA PANEDEMI VE LOJISTIK HATLARDAKI AKSAMALAR NEDENIYLE DERINDEN ETKILENDI. ALPAY MERMER MADENCILIK BU SÜREÇTEN NASIL ETKILENDİ?

Biz Alpay Mermer Madencilik olarak pandemi sürecinden üretim ve satış olarak negatif etkilenmedik. Bu süreçte üretim ve satış olarak artış ivmemiz devam etti. Firmamıza hem makine alımı konusunda diğer alanlarda yatırımlarımızı yapmaya devam ettik.

 

2021’IN ILK AYLARINDAYIZ. 2021’DE ALPAY MADENCILIK NELER YAPACAK? BU YIL NE KADARLIK BIR ÜRETIM HEDEFLIYORSUNUZ?

2021 yılı Alpay Mermer Madencilik’in kuruluşunun 25. Yılı olması sebebiyle bizim için ayrı bir önem arzetmektedir. Bu seneki öncelikli hedefimiz katma değerli ürün üretimimizi gecen yıllara nazaran daha da arttırmaktır. Kendimize belirlediğimiz üretim hedefimiz gecen yılın üretimin miktarının %15 fazlasıdır. Bölgemizin mermerini ve Türk mermerini dünyada hakettiği yere getirmek, hem fiyat hem de kalite anlamında bir ivme yakalamak firmamızın esas hedefleri arasındadır. Ayrıca üretimimizi artırırken, üretim sırasında ortaya çıkan atıklarımızın değerlendirilmesi, bunların da katma değer katılarak farklı sanayi kollarında kullanılabilmesi için somut adımlar atmaya başladık. Sürdürülebilir madencilik, çevreye duyarlılık ve karbon ayak izimizin en aza indirilmesi için yaptığımız araştırmalar ve yoğun çalışmalarla bu sene hem bölgemize hem diğer firmalara örnek olabilmeyi hedefliyoruz.

 

TÜRKIYE’DEKI MADENCILIK SEKTÖRÜNDE NE GIBI ZORLULUKLARLA KARŞILAŞIYORSUNUZ? SIZCE SEKTÖRÜN SORUNLARI NELER?

Madencilik sektöründeki sorunlarımızın en basında birim üretim maliyetlerimizin cok yüksek olusu gelmektedir. Madencilik Sektöründe, özellikle izin prosedürleri, mülkiyet sorunları, orman mülkiyet bedellerinin yüksekliği de üreticileri zorlayan sorunlardır. Çok tehlikeli iş kapsamında olan madencilik sektörünün riski yüksek olmasına ve desteklenmesi gerekmesine rağmen vergi yükü diğer sektörlerden de daha fazladır. Bu sebeple gerek sektörün STK’ları olarak gerekse Alpay Mermer Madencilik olarak kamu otoriteleriyle ve çevre firmalarla görüşmelerimiz, yeni fikir arayışlarımız devam edecektir.

 

İhracat firması olarak ise ülke ekonomimize katkıda bulunmak, ülkemize döviz girdisini yükseltmek ve Türkiye’nin mermer denilince akla ilk gelen ülke olmasını sağlamak misyonumuzdur.

 

ALPAY MERMER MADENCİLİK MAKİNA PARKI

 

KAYA KAMYONU GRUBU

BELL MARKA – BELL40 – 2006 MODEL -– 40 TON

BELL MARKA – BELL40 – 2007 MODEL – 40 TON

BELL MARKA – BELL40 – 2012 MODEL – 40 TON

BELL MARKA – BELL40 – 2012 MODEL – 40 TON

BELL MARKA – BELL40– 2015 MODEL – 40 TON

 

EKSKAVATÖR GRUBU

HITACHI MARKA – ZX350-3 – 2014 MODEL – 35 TON

HITACHI MARKA – ZX400-3 – 2015 MODEL – 40 TON

HITACHI MARKA – ZX400-5 – 2016 MODEL – 40 TON

HITACHI MARKA – ZX400-5 – 2018 MODEL – 40 TON

HITACHI MARKA – ZX400-4 – 2019 MODEL – 40 TON

HITACHI MARKA – ZX350 LCH-5 – 2020 MODEL – 35 TON

KOMATSU – PC400 – 2008 MODEL – 40 TON

 

LOADER GRUBU

KAWASAKI – 115 Z4 – 1997 MODEL – 40 TON

KAWASAKI – 95Z7 – 2014 MODEL – 40 TON

KAWASAKI – 95Z7 – 2016 MODEL – 40 TON

KAWASAKI – 95Z7 – 2016 MODEL – 40 TON

KAWASAKI – 95Z7 – 2017 MODEL – 40 TON

KAWASAKI – 95Z7 – 2017 MODEL – 40 TON

HITACHI – ZW370 – 2020 MODEL – 40 TON

KOMATSU – WA500-3 – 2008 MODEL – 40 TON

VOLVO – L220 – 2005 MODEL – 40 TON

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 120 ADET İŞ MAKİNESİ VE KAMYON İLE FİLOSUNU GÜÇLENDİRDİ

SONRAKİ HABER

JOHN DEERE, EKSKAVATÖRLER İÇİN SMARTGRADE'İ PİYASAYA SÜRDÜ

BENZER HABERLER
Total
0
Share