İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Tekfen İnşaat’tan iki Guinness dünya rekoru…

Tekfen İnşaat, Katar’da Ashghal adına yapımını üstlendiği Al Khor Otoyolu’nda gerçekleştirdiği başarı çalışmalarla iki Guinness Dünya Rekoru’na imza attı. 247 saatlik kesintisiz çalışma ile toplam 25. 275 kilometrelik asfalt dökümüne olansa sağlayan Tekfen, projede 3 asfalt tesisi ile 7/24 çalışarak, 800 ton/sa üretimi yaptı. Tekfen, dünya rekoru kırdığı bu projede Wirtgen Group’a ait iş makinelerini kullandı.

 

Doha: Bayındırlık Kurumu “Ashghal”, en uzun bisiklet yolu ve kesintisiz asfalt serimi yapılan en uzun yol ile iki Guinness Dünya Rekoru kırarak yeni bir başarı elde etti. Guinness dünya rekorları yetkilisi Danny Hickson, sürekli dökülen en uzun asfaltın 25.275 km olarak ölçüldüğünü açıkladı ve ayrıca 32.869 km uzunluğundaki en uzun kesintisiz bisiklet yolu için son rakamı açıkladı. Katar’da yapılan bu proje, yeni dünya rekorları kırdı. Ashghal Proje İşleri Direktörü Yousef Al-Emadi, bu dünya rekorlarına ulaşmanın Ashghal’ın projeleri verimli ve en yüksek uluslararası kalite standartlarına uygun şekilde uygulama, yönetme ve gelecek nesiller için altyapı sağlama taahhüdünü doğruladığını belirterek “Bu başarının Katar’ın rekorlarına eklenmesinden memnuniyet ve onur duyuyoruz” yorumunu yaptı. Yousef Al-Emadi, yeni başarının çeşitli Ashghal departmanları arasındaki iş birliği ve birçok devlet kurumuyla koordinasyon yoluyla elde edildiğini sözlerine ekledi ve rekor sürede tamamlanan ve programın öncesinde halka açılan Al Khor Road projesiyle iki Guinness Dünya Rekoru unvanını elde ettiğine dikkat çekti.

 

 

Proje en kısa sürede tamamlandı

Eng. Ashghal Karayolu Projeleri Departmanı Müdürü Bader Darwish, bu iki dünya rekorunun Al Khor Road projesi kapsamında elde edildiğini doğruladı. Projenin çalışma temposu en kısa sürede tamamlanarak halka açıldı ve 65 kilometre uzunluğundaki streç, 10 kesintisiz çalışma günü olmak üzere 27 gün içerisinde asfaltlandı ve 25 kilometre uzunluğunda asfalt dökümü kesintisiz olarak gerçekleştirildi. Darwish, Olimpik Bisiklet Pisti’nin Ashghal’in sağlıklı hareketlilik araçları kullanarak ve egzersiz yaparak insanların yaşam tarzını değiştirmeye katkıda bulunacak bağlantılı ve güvenli bir bisiklet yolları ağı uygulama planının bir parçası olarak uygulandığını da sözlerine ekledi. Ashghal Başkanı, Katar’da yaklaşık 2.650 km yaya ve bisiklet yolunun 2022 yılına kadar tamamlanmasının planlandığı sonucuna vardı. Müh. Ashghal Tasarım Departmanı Müdürü Abdulla Ahin, olimpik bisiklet parkurunun yol trafiğinden tamamen ayrı olacak şekilde tasarlandığını ve bisikletçilerin saatte 50 kilometre hıza ulaşmasını sağladığını belirtti. Kesintisiz sürüşü kolaylaştırmak amacıyla bisiklet yolları için 29 alt geçit ve 5 köprü inşa edildi. Abdulla Ahin, Olimpik Bisiklet Parkur pistinin özellikle saatte 50 km hıza izin verecek şekilde tasarlandığından dolayı, uluslararası spor müsabakalarında kullanılabilecek 33 km uzunluğunda ve yedi metre genişliğinde olduğunu da sözlerine ekledi.

 

 

Maksimum hız ve minimum maliyetle

Al Khor Yolu projesinde çalışan mühendislerden biri olan Hamad Al Yafei, 33 km uzunluğunda ve 7 metre genişliğinde bağlantılı bir yol inşasının, Olimpik Bisiklet Pisti üzerinde, Al Khor Yolu’nun köprüleriyle kesişme noktalarında birkaç alt geçit inşa edilmesini gerektirdiğini belirtti. Çalışma tamamlandığında parkur için 29 alt geçit yapıldı. Köprülerin, alt geçitlerin ve Olimpik Bisiklet Parkurunun tasarımı ve inşası uluslararası şartnamelere ve standartlara uygun olup, çalışmalar maksimum hız ve minimum maliyetle tamamlandı. Müh. Al Yafei ayrıca, Al Khor Yolu’nun diğer tarafında, 34 km uzunluğunda ve 6 metre genişliğinde yayalar ve bisikletler için paylaşılan yollar ve 18 yaya ve bisiklet alt geçidi içerdiğini sözlerine ekledi. Yol boyunca bisiklet yollarının kullanımını kolaylaştırmak için 80 bisiklet parkurunun yanı sıra 100 bank ve 20 dinlenme alanı da bulunuyor.

 

Standart şartnamelere uygun asfalt serimi

Ashghal, kesintisiz en uzun asfalt serimi için Guinness Dünya Rekorları unvanını kırmaya gelince, Müh. Al Khor Road projesinin mühendislerinden Saad Al Dosari, projenin bir parçası olmaktan gurur duyduğunu ifade etti. Al Khor Yolu için Asfalt Uluslararası Pürüzlülük Endeksinin (IRI) 0,9’dan daha düşük bir değere sahip olduğunu ve bunu elde etmek için yüksek uygulama kalitesini sağlamak için proje çalışmalarının aşamalarında tüm asfalt katmanlarının uygulama kalitesinin sıkı bir şekilde izlendiğini söyledi. Ayrıca yolun kalitesini sağlamak için standart şartnamelere göre basıncı dikkate alınarak yol altından servis geçişleri yapıldı. H.E. Katar Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Jassim Rashid Al Buenain, Ashghal’ın Katar’da bisiklet yolları için bağlantılı ve güvenli bir ağ kurma çabalarını övdü ve şu sözleri aktardı: “Olimpiyat pisti, ister profesyoneller, amatörler veya özel ihtiyaçları olan kişiler olsun, her yaştan tüm kesimler için uygundur ve bu da spor uygulamasının teşvik edilmesine ve bireyin ve toplumun yaşamındaki önemi konusunda farkındalığın artmasına katkıda bulunur.” Kültür ve Spor Bakanı Danışmanı ve Katar Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanı Abdulrahman Musallam Al Dossari, spor faaliyetlerine hizmet eden bir altyapının uygulanmasının önemine değindi ve Olimpik Bisiklet Parkuru’nun tamamen ayrı olduğu gerçeğini övdü. Katar Herkes İçin Spor Federasyonu’nun, Olimpik Bisiklet Pisti’nde etkinlikler ve yarışmalar düzenleyerek yürüyüş ve bisiklete binme pratiğini teşvik etmek için bu altyapıyı kullanacağını sözlerine ekledi.

 

 

Bisiklet yolu için 29 tünel ve 5 köprü inşası

Olimpik Bisiklet Pisti, 29 tünel ve 5 köprünün inşasıyla saatte 50 km’ye kadar hızlara izin verecek şekilde tasarlandığından, uluslararası spor müsabakalarına imkan veren yedi metre genişliğiyle 33 km’ye kadar uzanıyor. Ashghal, Katar Üniversitesi, Lusail İstasyonu, Lusail Uluslararası Yarış Pisti, Semaisma Kavşağı ve Al Bayt Stadyumu yakınlarındaki yol boyunca uzanan beş otopark alanı sağladı. Ashghal ayrıca, gece bisiklet sürmeyi teşvik etmek için hayati yola adanmış 1.450 aydınlatma direği kurdu. Olimpik Bisiklet Parkuru, karayolu trafiğinden tamamen ayrı olarak tasarlandığından, özel ihtiyaçları olan insanlar da dahil olmak üzere her yaştan ve toplumun her kesimine uygun. Parkurun tasarımı ayrıca, halka açık yollarda bisiklet sürmenin potansiyel tehlikesinden uzak oldukları için bisiklet sporu yapanlar için güvenlik ve güvenlik sağladı. Olimpik Bisiklet Parkurunun bu yılki Ulusal Sporlar Günü olan 11 Şubat 2020’de açıldığını belirtmek gerek.

 

 

 

Kesintisiz asfalt serimi yapılan en uzun yol

Al Khor Yolu’nun asfaltlama çalışmaları 27 günde gerçekleştirildi ve 65 kilometre asfalt için 1.8 milyon metrekare asfalt döküldü. Al Khor Road projesini en erken bitirip trafiğe açabilmek için saatte 800 ton üretim kapasitesi ile 3 asfalt plenti gün boyu aralıksız çalışmıştı. Ayrıca tüm parkurları aynı anda kapatmak ve kesintisiz çalışmayı sağlamak için üç asfalt finişer kullanıldı. Proje ekibi işi, asfalt tabakasının serimine bir kısımdan başlanacak ve bir sonraki kısım paralel olarak hazırlanacak ve işin durmaması için çalışmaları organize etti. Hazırlık çalışmaları, orta tabaka serme işleri, asfalt üretimi ve karıştırma, çimento bariyer işleri ve diğer işleri içeriyor.  Guinness Dünya Rekorları unvanını elde eden asfaltlama çalışması ise yaklaşık 25 kilometre uzunluğunda ve 28 metre genişliğinde olup, 242 saat boyunca kesintisiz 91 tondan fazla asfalt dökülerek hiç bir derzsiz olarak döşendi. Çalışmaların yürütülmesi sırasında, uluslararası standartlara uygun olarak uygulanmasını sağlamak için performans ve kalite izlendi. Kaplamanın küresel asfalt pürüzlülük endeksi (IRI) 0,9’dan düşük, bu da yolu kullanıcılar için daha konforlu ve güvenli hale getiriyor.

 

 

Al Khor Yol Projesi

Al Khor Yolu, devletin en önemli otoyollarından biri ve Katar’ın kuzeydoğusunu başkent Doha’ya bağlıyor. 33 kilometre uzunluğundaki otoban 10 kavşak, beş şeritli çift taşıt yolundan oluşuyor ve araç kapasitesi her iki yönde saatte 20.000 araç. Al Khor Road, 20’den fazla yerleşim alanı ve birçok hayati ve ekonomik tesisin yanı sıra iki büyük 2022 Dünya Kupası stadyumu, Al Bayt Stadyumu ve Lusail Stadyumu’na hizmet veriyor.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Eaton ile makinelerin tüm bilgilerine kolayca ulaşılıyor

SONRAKİ HABER

Makyol, Cat Advansys ile verimliliğini artırıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share