İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

AYYILDIZ MERMER’İN MAKİNE PARKI “ENKA”YA EMANET

DÜNYA PİYASASINDA BÜYÜK İLGİ GÖREN GRİ BEJ TAŞININ TÜRKİYE’DEKİ EN ÖNEMLİ ÜRETİCİLERİNDEN BİRİ OLAN AYYILDIZ MERMER, YILLIK 60 BİN TON BLOK ÜRETİMİ İLE DİKKAT ÇEKİYOR. ŞUHUT OCAĞINDA ENKA’NIN TEMSİL ETTİĞİ KAWASAKI, HITACHI VE BELL MARKASIYLA SORUNSUZ ÜRETİM GERÇEKLEŞTİREN FİRMA, HITACHI’NİN UZAKTAN ERİŞİM OLANAĞI SAĞLAYAN CONSITE SİSTEMİNİ DE KULLANARAK, MAKİNEYLE İLGİLİ ÖNEMLİ VERİLER ELDE EDİYOR.

 

1987 yılında Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesinde Necmettin Ayyıldız tarafından kurulan Ayyıldız Mermer, elde ettiği başarılarla dünya doğal taş sektöründe önemli bir konumda yer alıyor. 1997 yılında dış piyasaya açılan firma, 250 hektarlık mermer ocağında ürettiği hammaddeyi, modern tesislerinde işleyerek dünya pazarıyla buluşturuyor. Kuruluşundan bu yana hem kapasitesini hem de kalitesini yükselten Ayyıldız Mermer, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek faaliyetlerini sürdürüyor. Uzman kadrosuyla yılda 60 bin ton blok üretimi yapan firma, Gri Bej taşının Türkiye’deki en önemli üreticileri arasında yer alıyor. Makina Market olarak Ayyıldız Mermer’in Şuhut’taki ocağından sorumlu Hüseyin Kaymaz ile görüşerek, firmanın faaliyetlerini ve makine tercihlerini konuştuk.

 

ASIRLIK REZEVR

Ayyıldız Mermer’in 2007 yılında açılan Şuhut Ocağı’nda ocak sorumlusu olarak görev yapan Hüseyin Kaymaz, Ayyıldız Mermer’in dünyanın sayılı ve güvenilir üreticileri arasında yer aldığına dikkat çekti. Yaklaşık 11 senedir ocağın koordinasyonunu sağlayan Kaymaz, ocağın rezerv durumu, jeolojik yapısı ve günlük ve aylık kapasitesi hakkında açıklamalarda bulundu. Kaymaz, “Şuhut ocağımızda Gri Bej taşı çıkartıyoruz. Ocağımızda çok fazla değişkenlikler olduğu için üretimimizi aylık olarak değerlendiriyoruz. Aylık 5 ve 8 bin ton arasında üretim yapmaktayız. Gri mermer ocak rezervimiz oldukça büyük olduğu için uzun yıllar boyunca bu ocaktaki üretimimiz devam edecek” dedi.

 

Hüseyin Kaymaz – Ocak Sorumlusu

 

BLOK VE İŞLENMİŞ MERMER SATIŞI

Dünya piyasasında büyük ilgi gören Gri Bej taşının Türkiye’deki en önemli üreticileri arasında yer aldıklarına değinen Hüseyin Kaymaz, üretimlerinin yüzde 95’ini ihraç ettiklerini söyledi ve şunları ekledi: “Uluslararası pazarda güçlü bir rekabet var. Bizde kaliteli ve zamanında üretim yaparak pazarda güçlü bir konuma ulaştık. Çin, Hindistan, İtalya başta olmak üzere birçok ülkeye blok mermer ihraç ediyoruz. Ayrıca fabrikalarda işlediğimiz mermerleri de yurt içi ve yurt dışı ayırt etmeden her yere ulaştırıyoruz ama üretimimizin büyük çoğunluğunu dış pazarlara sunuyoruz. 2020 yılında pandemi nedeniyle bazı sorunlar yaşadık ama üretimimizi aksatmadan devam ettirdik. 2020’de başarılar elde ettik ama 2021 yılının daha iyi geçeceğini düşünüyorum.”

 

 

ENKA PAZARLAMA İLE SORUNSUZ ÜRETİM

Mermer ocaklarında kullandıkları makinelerin dayanıklılığı, gücü, yakıt tüketimi ve markanın sağladığı satış sonrası hizmetlerin kendileri için son derece önemli olduğunu vurgulayan Kaymaz, “Zorlu çalışma şartlarına sahip mermer ocaklarında her makine ile sorunsuz üretim yapamazsınız. Kafanızın rahat etmesini istiyorsanız piyasada isim yapmış markaları tercih etmelisiniz. Ayyıldız Mermer olarak üretimimizde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için Şuhut Ocağı’mızda şu anda Enka Pazarlama’dan tedarik ettiğimiz 2 adet Hitachi ZX350LCH-5A ekskavatör, 1 adet Kawasaki 115Z7 ve 1 adet Kawasaki 95Z7 lastikli yükleyici ile iki adet Bell D40 kaya kamyonunu kullanıyoruz” dedi.

 

GÜÇ, PERFORMANS VE DÜŞÜK YAKIT TÜKETİMİ

Ocakta çalıştıkları Hitachi ekskavatörleri ile Kawasaki lastikli yükleyicilerinin güç ve performansının işlerine olumlu katkılar sunduğunu aktaran Ocak Sorumlusu Kaymaz, “Enka Pazarlama’nın temsil ettiği markaların makineleri hem dayanıklılığı hem de gücü ve düşük yakıt tüketimi ile bize avantaj sağlıyor. Operatörlerimizin tamamı da makinelerden oldukça memnun. Özellikle Kawasaki 115Z7 lastikli yükleyicinin verimli ve hızlı çalışması, üretim sürecimize önemli katkılar sundu. Kawasaki 115Z7 serisini, muadili ile sahada karşılaştırdık ve elde ettiğimiz veriler sonucunda Kawasaki 115Z7’nin daha az yakıtla daha fazla iş yaptığını gördük. 115Z7, diğer marka makinelerin iki saatte yaptığı işi çok daha kısa sürede yapıyor. Bu da bizim müşterilerimizden aldığımız siparişi geciktirmeden zamanında teslim etmemizi sağlıyor. Güçlü ve sağlam bir makine parkına sahip olduğumuz için müşterilerimizin taleplerine en kısa sürede cevap verebiliyoruz. Bu kapsamda bizlere güçlü makineleri sunduğu için Enka Pazarlama’ya teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

CONSITE İLE VERİMLİLİK ARTIYOR

Hitachi ve Kawasaki markalarının teknoloji ve güç anlamında mermer ocakları için ideal olduğunun altını çizen Kaymaz, “Makinelerle ilgili bu zamana kadar bir sorun yaşamadık. Enka Pazarlama’nın satış sonrası hizmetler ve servisinden de memnunuz. Taleplerimiz doğrultusunda Enka’daki yetkililer, en kısa sürede bize geri dönüş yapıyorlar” dedi. Ekskavatörlerinde Hitachi’nin uzaktan erişim olanağı sunan ConSite sistemi kullandıklarını kaydeden Hüseyin Kaymaz, makinelerin verilerini uydu üzerinden anlık olarak ulaşabildiklerini söyledi ve sözlerini şu şekilde tamamladı: “Consite sistemi sayesinde yakıt ve operatörün kullandığı güç oranı, makinenin ne kadar rölantide çalıştığını, ne kadar kilometre yaptığını ve daha birçok bilgiye kolayca ulaşabiliyoruz. Consite ile elde ettiğimiz veriler neticesinde de verimlilik noktasında iyileştirmeler ve değişiklikler yapabiliyoruz.”

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

MEDCEM, ÇİMENTO SEKTÖRÜNE YÖN VERİYOR

SONRAKİ HABER

ZOOMLION PLATFORMLARI, “TETAŞ” GÜVENCESİYLE TÜRKİYE PAZARINDA

BENZER HABERLER
Total
0
Share