İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

MEDCEM, ÇİMENTO SEKTÖRÜNE YÖN VERİYOR

TÜRKİYE’NİN VE AVRUPA’NIN TEK BANTTA ÜRETİM YAPAN EN BÜYÜK ÇİMENTO FABRİKASINA SAHİP OLAN MEDCEM, 3,5 MİLYON TON KLİNKER ÜRETİM KAPASİTESİ İLE YILLIK 4 MİLYON TON ÇİMENTO SATIŞI GERÇEKLEŞTİRİYOR. ÜRETİMİNİN YÜZDE 85’İNİ İHRAÇ EDEN FİRMA, HAMMADDE ÜRETİMİNDEN NİHAİ ÜRÜNÜN SON KULLANICIYA ULAŞMASINA KADAR OLAN TÜM SÜRECİ, PROFESYONELCE YÖNETİYOR. KENDİSİNE AİT PORT LİMANI’YLA DA DÜNYA PAZARINA AÇILAN FİRMANIN GENEL MÜDÜRÜ MURAT KAHYA, MEDCEM ÇİMENTO İLE İLGİLİ TÜM SORULARIMIZI YANITLADI.

 

MEDCEM ÇİMENTO NE ZAMAN KURULDU VE FAALİYET ALANLARI NELERDİR? ÇALIŞMALARINIZDAN DETAYLICA BAHSEDER MİSİNİZ?

1992 yılından beri çimento sektöründe olan Eren Holdingi’n bir kuruluşu olan Medcem Çimento, Akdeniz Bölgesi’nde iç ve dış pazar için kurulan bir tesis ve yatırımdır. Hedef ihracat pazarlarımıza, fabrikamıza 13 km mesafede inşa ettiğimiz kendimize ait Medcem Port adlı limanımız ile beraber kolaylıkla ulaşan bir şirketiz. Medcem Port, yüksek yükleme kapasitesi, dökme ve ambalajlı ürün yüklemeleri için çok uygun bir liman. Ürünlerimizi sadece değişik ülkelere ihraç etmenin haricinde, yurt dışında kurduğumuz tesislerimizden kendi markamızla satma hedefiyle de hareket ediyoruz. Bu hedefe uygun olarak, Kamerun ve Tunus’ta öğütme tesislerimiz, Rusya’da ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde terminallerimiz bulunuyor. Bu noktalarda kendi markamızla satış yapıyoruz. Ek olarak, bölgemizde hazır beton sektöründe Medcem Beton ile önemli bir oyuncu durumundayız. Burada 4 tesisimiz ile hizmet veriyoruz.

 

 

ÜRETİM TESİSİNİZ VE KAPASİTENİZ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Medcem Çimento Fabrikası, günlük 11.500 ton klinker üretim kapasite ile ülkemizin ve Avrupa’nın tek hatta üretim yapan en büyük fabrikası durumunda. 3,5 milyon ton klinker üretim kapasitemiz ile yıllık 4 milyon ton üzerinde çimento satışı gerçekleştiriyoruz.

 

HAMMADDE TEDARİĞİNİ NASIL SAĞLIYORSUNUZ? KENDİNİZE AİT OCAKLAR MI BULUNUYOR?

Üretimde kullandığımız ana hammaddeleri kendimize ait ocaklardan temin ediyoruz. Ocaklarımız fabrikamıza çok yakın mesafede bulunuyor. Yardımcı hammaddeler için de farklı bölgelerde sahip olduğumuz ocaklarımızı kullanıyoruz. Çok küçük miktarda hammaddeyi ise fabrikamız bölgesindeki tedarikçilerden gerçekleştiriyoruz.

 

 

KAÇ ÇEŞİT ÇİMENTO ÜRETİMİ GERÇEKLEŞTİRİYORSUNUZ?

Ana hedefimiz olan ihracat pazarlarına bağlı çok geniş bir ürün çeşitliliğimiz var. Gerek yarı mamul, gerekse de son ürünlerde ABD, Avrupa, İsrail standartlarına göre tüm ürünleri müşterimizin talebine uygun olarak üretiyoruz. Ürünlerimiz standartların gerekliliklerinden çok müşterilerimizin istediği özellikleri sağlıyor. Düşük alkalili çimentolar, sülfatlara dayanıklı çimentolar, çok yüksek dayanım sınıfı çimentolar bizi ayıran özel ürünlerimiz.

 

FABRİKANIZDA ÜRETİMDE KULLANILAN TEKNOLOJİLER NELERDİR?

Şirket olarak üretim süreçlerimizi tamamen son teknolojiye adapte etmek ve müşterilerimize en kaliteli, verimli ve uygun ürünleri sunacak şekilde düzenliyoruz. Çimento fabrikamız Türkiye’nin en son teknoloji, en modern fabrikası. Dünya üzerinde iyi bilinen Avrupalı ekipman üreticilerin makinaları tesisimizde kullanılıyor. İklim değişikliği ile mücadelede de katkı sağlayan son derece verimli ekipmanlar. Ayrıca tesisimizde Endüstri 4.0 la uyumlu bir çok uygulamamız mevcut. Hazır beton üretim tesislerimiz, A’dan Z’ye Yaş Sistem Hazır Beton Üretim teknolojisine sahip. Tüm ürünlerimiz, ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak üretiliyor. Hazır Beton Tasarım Reçetelerine ait olan tüm bileşenleri vuruşkan otomasyon sistemine sahip tesislerimizde üretiyoruz. Fabrikamızdan çıkan ürünler transmikserler aracılığı ile istenilen lokasyona servis ediliyor. Üretim süreçlerimizde dikkat ettiğimiz ana nokta kalite. Bunu sağlayabilmek için SAP’a ait SAP ERP ürününü gerek çimento gerekse hazır beton üretim süreçlerimize entegre ettik. Çimento üretim tarafında sektörün en iyi bilinen otomasyon sistemi üretim sistemimize adapte çalışıyor. Ayrıca üretim esnasında otomatik numune alma ve robotik otomatik laboratuvar sistemi ile ürün kalitesini en yüksek seviyede koruyabiliyoruz. Hazır beton tesislerimiz tarafında ise en iyi yerli yazılımlarla sıfıra yakın hata ile üretim süreçlerimizi yönetmeye gayret ediyoruz.

 

 

AR-GE MERKEZİNDE ÇALIŞMALARINIZDAN BAHSEDER MİSİNİZ? KALİTELİ VE SAĞLAM ÇİMENTO ÜRETİMİ İÇİN ÖZELLİKLE NELERE DİKKAT EDİYORSUNUZ?

Tüm Ar-Ge süreçlerimiz ve üretimimiz, müşteri memnuniyeti sağlamak ve ürünlerimizin çevreye olan duyarlılığı ve sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla yeni bilimsel ve teknolojik ilerlemelere entegre olarak çalışıyor. Müşterilerimize istedikleri ürünü verirken çevreyi de doğayı da yok saymadan hareket ediyoruz. Bu amaçla fabrikamızdaki Ar-Ge ve Kalite merkezimiz, zaten yeterince bozulmuş ve tahrip olmuş olan doğayı daha fazla etkilemeden nasıl üretim yapacağımız ve ürünlerimizi optimize edeceğimiz konusuna odaklanıyor. Çimento üretimimizi yaparken çevremizde bulunan hammaddeleri en doğru ve çevreye duyarlı şekilde nasıl kullanabiliriz, verimliliği nasıl arttırabiliriz, doğaya nasıl daha az zarar veririz üzerine düşünüyoruz. Kalite proseslerimizde hammadde temininden başlayarak satın ve üretim süreçlerine, ürünlerin kalite kontrollerinin yapılmasından standartlara uygunluğun ölçülmesine kadar çok ciddi süreçler yürütüyoruz. Bu alandaki vizyonumuzu realite, optimizasyon ve mükemmeliyetçilik olarak özetleyebiliriz. Kalite kontrol departmanımıza kuruluşundan itibaren çok büyük yatırım yaptık. Tam otomatik ve robotik bir laboratuvarımız var. Numune almak, analiz yapmak, sonucunu elde etmek ve üretim hattını otomatik ayarlamak bu sistem tarafından otomatik yapılıyor. Bu da ürün kalitemizin en iyi olmasına olanak sağlıyor. Bu gün Medcem Çimento olarak yurt dışı pazarlarda kalitesi ile öncelikli tercih edilen bir marka olduk.

 

İHRACATA YÖNELİK ÇALIŞMALARINIZ BULUNUYOR MU? BULUNUYORSA DETAYLI BİR ŞEKİLDE ANLATABİLİR MİSİNİZ?

Şirketimiz kurulduğu ilk günden bu yana tamamen ihracat odaklı üretim yapma hedefiyle hareket eden bir yapıya sahip. Ürünlerimizin % 85’ini değişik ülkelere ihraç ediyoruz. Tüm çalışmalarımızı bu hedef doğrultusunda yapıyor ve stratejilerimizi de buna göre geliştiriyoruz. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarla da Türk çimento sektörünün en büyük ihracatçısı konumuna geldik. Bugün tüm dünyada özellikle yüksek kaliteli çimento talebi söz konusu olduğunda ilk akla gelen şirketlerden biriyiz. Bizim en önemli pazarlarımız başta Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail. Sonrasında ise Afrika ülkeleri ve Latin Amerika ülkeleri takip ediyor. Bir miktar ise Avrupa ülkelerine ihracat yapıyoruz. İhracat, Medcem Çimento Fabrikası için birinci strateji. Bunu sağlamak ve daha rahat hareket edebilmek amacıyla yatırımlar da yapıyoruz. Fabrikamıza 13 km uzaklıkta kendi limanımızı inşa ettik. 60.000 ton yük taşıma kapasiteye sahip gemileri yükleyebilen bir limanımız var. Aynı anda 3 gemi yükleyebiliyoruz. Böylece müşterilerimize esnek zamanlarla, yüksek yükleme kapasitesinde, çok iyi servis verebiliyoruz. Bu da bize pazarda avantaj sağlıyor. Medcem Port’tan dış müşterilere de liman hizmeti veriyoruz. Yurt dışı tesislerimizle de katma değer sağlıyoruz.

 

Murat Kahya- Medcem Çimento Genel Müdürü

 

ÜRETİMDE KULLANDIĞINIZ İŞ MAKİNELERİ NELERDİR?

Çimento ana üretim faaliyetimizde kullanılan ekipmanlar döner fırın ve değirmenlerdir. Hammadde, kömür tane boyutunu küçültmek ve çimento üretimini gerçekleştirebilmek için değirmenler kullanıyoruz. Çimento üretimi için gerekli yarı mamul-klinkeri üretmek içinse döner fırın kullanıyoruz. Ocaklarımızda ekskavatör, loder, delme patlatma makineleri, sondaj makinesi, nakliye kamyonları çalışıyor. Limanda ise gemi yükleme ve boşaltma faaliyetleri için vinçlerimiz var.

 

İŞ MAKİNELERİNDE HANGİ MARKALARI VE MARKALARIN HANGİ ÜRÜN GRUPLARINI TERCİH EDİYORSUNUZ? NEDEN?

Döner fırın TKIS-Polysius, değirmenlerimiz ise Loesche ve yine TKIS-Polysius marka değirmenler. Sektöründe iyi bilinen Alman üreticiler. Ekipmanları bu firmalarda seçmemizdeki ana nedenler son teknoloji yüksek verimliliğe sahip ekipmanlar olmaları. Bu durum bize üretimde maliyet tasarrufu, iklim değişikliği ile mücadelede düşük karbon emisyonu oluşması, yüksek kalitede ürün üretilmesi avantajını sağlıyor. Ekskavatörlerde, loderlerde Komatsu ve Kawasaki markaları, kamyonlarda Mercedes 4145 modelleri tercih ediyoruz. Bu makinaları tercih etmemizdeki neden dayanıklı olmaları, verimli olmaları, değer kaybetmemeleri. Liman vinçlerimizde ise Liebherr vinç ve Sennebogen yükleyici vinçleri tercih ettik. 

 

2020 YILINI NASIL GEÇİRDİNİZ? 2021 HEDEFLERİNİZİ ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?

Pandemi döneminde bir yandan üretim ve ihracat çalışmalarımız devam ederken bir yandan da yatırımlarımız sürdü. Yaptığımız 16 milyon USD’lik bir yatırım ile çimento üretim kapasitemizi arttırdık. Şirket olarak kısa vadede başlamayı düşündüğümüz yatırım planlarımız ve çalışmalarımız son hızla devam ediyor. Diğer yandan da 2021 yılında küresel çimento sektöründe sahip olduğumuz gücü artırmak, satışlarımızı yükseltmek ve yeni pazarlara açılmak için çalışıyoruz. Çimento ihracatı konusunda gücümüzü arttırarak şirketimizi daha da ileriye taşıyacağız. Bunun yanında iklim değişikliği ile mücadele etmek, çevreyi korumak ve doğanın sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla da bir dizi çalışma yapıyoruz. Karbon emisyonlarımızı azaltmak, enerji verimliliğini sağlamak, katkılı çimento üretimini arttırmak ve alternatif yakıtlar ve hammaddeler kullanmak gibi hedeflerimiz var. Şu anda kullandığımız enerjinin yüzde 22’sini kendimiz üretiyoruz. Ülkemizde alternatif yakıt üretmek için atığa ulaşma konusunda sıkıntılar var. Bu yüzden yurt dışından geçici süre ile tehlikesiz maddelerden üretilmiş yakıt ithalatı üzerine de yoğunlaşmamız gerekiyor. Sıfır atık konusunda çalışmalarımız bulunuyor. Bunların hem sürdürülebilirlik açısından sektörün geleceği hem de rekabetçi ihracat gücü açısından önemli olduğunu düşünüyoruz.

 

KÜRESEL VE TÜRKİYE PAZARINDA MEDCEM ÇİMENTO’NUN YERİ VE ÖNEMİ NEDİR? KONUYLA İLGİLİ BİR DEĞERLENDİRME YAPABİLİR MİSİNİZ?

Medcem Çimento, genç bir fabrika olsa da bağlı olduğumuz Eren Holding sektörün en eski ve önemli oyuncularından biri ve biz de yaptığımız tüm çalışmalarla sektöre yön veren kurumlardan biriyiz. Bu tecrübe, deneyim ve bilgi birikimini üretime geçtiğimiz dönemden itibaren artırarak küresel pazarlarda da önemli bir oyuncu haline geldik. Bugün dünya çimento pazarında adı geçen, tercih edilen ve çok güçlü bağlara sahip olan bir şirketiz. Amacımız ve hedefimiz, ilerleyen dönemde bir yandan bunu yapıp sağlamlaştırmak ve ihracatımızı artırmak, bir yandan da yeni ülkeleri hedefleyen bir şirket olmak. Gelişen ve büyüyen pazarlarda bulunan tesislerimizle pazarımızı büyütmeyi, yeni tesisler kurmayı ve yeni yatırımlarla büyümeyi hedefliyoruz. Çok sayıda ihracat yaptığımız ülkenin yanı sıra 4 ülkede kendi markamız ile üretim yapan tesislerimiz var. Kısa süre 2 farklı ülkede daha tesis kurmak istiyoruz. İç pazarda da bölgedeki önemli oyunculardan birisiyiz. Şu an ülkemiz için önemli projeler için tedarikçiyiz. Bunların en önemlisi ülkemizdeki nükleer enerji tesisi yatırımıdır. Bunların haricinde yol-tünel ve alt yapı yatırımlarında önemli tedarikçiyiz.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

SONRAKİ HABER

AYYILDIZ MERMER’İN MAKİNE PARKI “ENKA”YA EMANET

BENZER HABERLER
Total
0
Share